اطلاعیه شرکت ملی نفت و پاسخ به اظهارات دفتر رییس جمهوری سابق درباره توسعه پارس جنوبی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، شرکت ملی نفت ایران در پی انتشار مطالبی در صفحات اجتماعی حسن روحانی، رئیس جمهوری پیشین مبنی بر اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم، 17 فاز پارس جنوبی به بهره برداری رسیده و فراوری گاز این میدان 2.5 برابر شده است، اطلاعیه ای صادر کرد.

اطلاعیه شرکت ملی نفت و پاسخ به اظهارات دفتر رییس جمهوری سابق درباره توسعه پارس جنوبی

به گزارش خبرنگاران، متن اطلاعیه روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران در مورد اظهارات دفتر حسن روحانی درباره فراوری از پارس جنوبی در صفحات اجتماعی منتسب به دفتر رئیس جمهوری سابق به توضیح زیر است:

دولت یازدهم، در شرایطی وارد طرح های توسعه ای فازهای پارس جنوبی شد که قراردادهای تمامی پروژه های پارس جنوبی در دولت های گذشته منعقد شده بود و این طرح ها پیشرفت فیزیکی قابل توجهی بین 50 تا 90 درصد داشتند.

دولت یازدهم و دوازدهم در این میدان مشترک گازی طی هشت سال فعالیت، هیچ طرح توسعه نوی را شروع نکرد و بر همین اساس می توان گفت دولت های یازدهم و دوازدهم تنها نقش یک ادامه دهنده در این طرح ها را ایفا نموده اند، آن هم در شرایطی که طرح های توسعه ای با پیشرفت فیزیکی بسیار قابل توجه و بالا در حال انجام بود و در دولت های یازدهم و دوازدهم با توقف و کندی شدید روبرو شده و در مواردی با قصور، کوتاهی و تأخیر در بهره برداری این طرح ها خسارت زیادی به مردم و کشور وارد شده است.

در زمان شروع به کار دولت یازدهم در سال 92، پیشرفت فازهای 15 و 16 حدود 92 درصد، فازهای 17 و 18 بیش از 80 درصد و فاز 12 که معادل سه فاز پارس جنوبی است 92 درصد بوده است، بعلاوه فازهای 13، 19 و 22-24 پیشرفت 62 درصدی و فازهای 14 و 20و21 پیشرفت 50 درصدی در زمان تحویل برخوردار بوده اند.

به منظور درک بهتر، فاز 14 پارس جنوبی در طی سه سال با پیشرفت حدود 50 درصد (یعنی1.4 درصد پیشرفت در هر ماه) تحویل دولت یازدهم شد که انتظار می رفت با فرض پیشرفت با همان سرعت، طی 3 سال در سال 1395 این فاز وارد مدار فراوری گردد.

سیاست های دولت مذکور، ایرانی ترین مگاپروژه پارس جنوبی را به مدت دوسال از اولویت خارج کرد و آن را به تعطیلی کشاند، این فاز طی هشت سال تنها شاهد 36 درصد دیگر پیشرفت فیزیکی بود و پنج سال عدم النفع و تأخیر در بهره برداری این مگاپروژه ملی را بر کشور تحمیل کرد، کارشناسان امر اندازه عدم النفع تأخیر در راه اندازی فاز 14 را میلیاردها دلار طی این سال ها برآورده نموده اند.

در نمونه ای دیگر تعمیر و بازیابی سکوی آسیب دیده A 13 نیز فدای بی تدبیری و عدم تصمیم گیری به هنگام شد و به مدت دو سال این سکو که باید روزانه 14 میلیون مترمکعب فراوری داشته باشد بلاتکلیف و رها شده بود.

دولت های یازدهم و دوازدهم در طرح توسعه فاز 11 نیز همانند دیگر عرصه ها سیاست دیپلماسی اخم و لبخند را پیش گرفت و توسعه مرزی ترین فاز این میدان مشترک را به حضور مستشاران خارجی گره زد.

بی توجهی تاریخی این دولت ها به توسعه این فاز مرزی و چشم امید بستن به شرکت های خارجی سبب شد تا با نادیده گرفتن توسعه این فاز مهم و تنها از عدم راه اندازی فاز 11 شاهد میلیاردها دلار عدم النفع باشیم، در این مجال نباید از سرعت برداشت رقیب گازی و خسارت های متأثر در تأخیر در برداشت از این میدان گازی غافل بود.

واضح است که اگر دولت یازدهم و دوازدهم نیز مانند دو دولت قبل از خود و به روال معمول صنعت نفت، پروژه های توسعه میدان های نفت و گاز قابل توجهی را در دوران مسئولیت خود شروع نموده بود، شرایط کشور در فراوری نفت و گاز و رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه با شرایط فعلی تفاوت چشمگیری داشت و مسائل بسیار کمتری گریبان گیر کشور بود. اما بر خلاف رویه معمول صنعت نفت، در عمل پروژه قابل توجهی در دولت های یازدهم و دوازدهم شروع نشد و دولت سیزدهم مجبور شد بسیاری از پروژه های توسعه میادین را تقریبا از صفر شروع کند.

براین اساس با شروع به کار دولت سیزدهم، شرکت ملی نفت ایران با حمایت وزارت نفت تصمیم به شروع فراوری گاز از مرزی ترین فاز میدان مشترک پارس جنوبی گرفت و پس از 20 سال بلاتکلیفی، متخصصان ایرانی عزم خود را برای تحقق این مهم جزم نموده و در کمتر از دوسال یعنی در شهریورماه 1402 با حضور ریاست جمهوری شاهد شروع فراوری گاز از این فاز هستیم.

اکنون دولت سیزدهم نه تنها طرحی را از اولویت اجرا خارج نکرد بلکه نسبت به تکمیل طرح های بر زمین مانده از دولت های پیشین همانند طرح توسعه فاز 11 اقدام نموده و از سویی دیگر نیز طرح های توسعه ای نو را به منظور نگهداشت و افزایش فراوری همانند طرح میدان گازی بلال، طرح میدان کیش، طرح میدان پارس شمالی، طرح میدان فرزاد و از همه مهمتر طرح فشارافزایی را در دستورکار و اولویت قرار داده است که امید به خدا شاهد به ثمرنشستن طرح های پیش گفته و افزایش فراوری گاز در این دولت و نیز در دولت های آینده خواهیم بود.

در انتها ضمن تشکر از تمامی مدیران، متخصصان، مهندسان و کارگران فعال در پارس جنوبی از روز نخست توسعه این میدان مشترک تا کنون، همانطور که جناب آقای دکتر رئیسی، ریاست محترم جمهوری در سخنرانی شان در مراسم افتتاح فاز 11 اشاره داشتند، ضروری است مجدداً تأکید گردد که ما کشور را به لبخند و اخم دیگران گره نزده ایم و بی ادعا در پی انجام کارهای روی زمین مانده از گذشته ایم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1711

به "اطلاعیه شرکت ملی نفت و پاسخ به اظهارات دفتر رییس جمهوری سابق درباره توسعه پارس جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه شرکت ملی نفت و پاسخ به اظهارات دفتر رییس جمهوری سابق درباره توسعه پارس جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید