10 روش موثر برای شاد بودن

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگارانـ دانشمندان مختلف و روان شناسان تعاریف گوناگونی را از مفهوم شادی ارائه نموده اند. آنچه در میان تمامی این نظریات مشترک است، این حقیقت است که شادی در میان انسان های مختلف تعاریف متفاوتی دارد و هر شخصی با توجه به ساختار ذهنی خود مفهوم شادی را درک می نماید. شادی مفهومی درونی است و آنچه موجب شادی یک فرد می گردد، ممکن است در شخص دیگر اثری نداشته باشد؛ بنابراین درک شادی و ابراز آن در میان اشخاص بسیار فرق دارد. اما در میان همه این تفاوت ها احساس رضایت و خشنودی یک احساس و عامل مشترک است.

10 روش موثر برای شاد بودن

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که شادی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد؛ بعلاوه شادی یکی از عوامل تقویت نماینده اعصاب انسان است و از بروز افسردگی جلوگیری می نماید. در این مطلب می خواهیم با اقتباس از کتاب شادی بیکران از مجموعه فکر برتر، نوشته محمد سیدا به ارائه ده روش مهم و موثر برای رسیدن به شادی در زندگی بپردازیم؛ بنابراین در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

10 روش موثر برای رسیدن به شادی

1 ـ توکل به خدا

توکل به خدا کلید اصلی شادی است؛ زیرا شادی واقعی در جایی است که نیروی بزرگ الهی پشتوانه آن باشد. شادی که براساس لذت های زودگذر باشد، دوام چندانی ندارد و معمولا یک احساس زودگذر است. باور داشته باشید که خداوند نیروی بزرگی است و هر زمان که لازم باشد، به یاری ما خواهد آمد. ایمان به خدا زیربنای یک زندگی شادمانه است. افرادی که به خدا ایمان دارند و خود را در زندگی تنها احساس نمی نمایند، معمولا شادترین و راضی ترین افراد هستند.

2 ـ برای خودتان ارزش قائل شوید

از حرف دیگران نترسید و بدانید که حرف و نظر دیگران صرفا نظر آنهاست و تاثیری روی شما ندارد. باید بدانید که شخصیت شما ثابت است و هیچکس بیشتر از خودتان نمی تواند نسبت به آن شناخت داشته باشد. حس ارزش باید درون شما نباشد، نه در کلام و سخن دیگران. همواره با خودتان تکرار کنید: من رجحانن هستم اینکه برای خودتان ارزش قائل شوید، نصف راه را رفته اید که حاصلش رضایت از خود و حس شادمانی درونی است.

3 ـ مثبت اندیش باشید

اگر دوست دارید شاد باشید، مثبت بیاندیشید! درواقع مثبت اندیشی هیچ تضمینی به شما نمی دهد؛ اما به شما این امکان را می دهد که از حداکثر توان خود بهره ببرید. زمانی که بر فکر خود مسلط باشید و تفکراتتان را کنترل کنید، برنامه های فکری شما ناخودآگاه به سمت موفقیت حرکت می نمایند و درنتیجه حس شادمانی را برای شما به وجود می آورند. زمانی که درباره یک موضوع مثبت می اندیشید، درواقع آن را برای خودتان حل نموده اید. از قلم نیاندازید که دنیا مانند یک آیینه است و تصروات فکری شما در آن منعکس می گردد؛ بنابراین راه تغییر دنیا بیرون در درون شماست.

4 ـ فروتن و متواضع باشید

تواضع و فروتنی شما را از تنش ها و اختلافات دور می نماید؛ در نتیجه شادی را برای شما به ارمغان می آورد. تواضع نشانه اعتماد به نفس بالا و تسلط بر احساس های درونی است. افراد مغرور مایلند با خودپسندی شایستگی و رجحان خود را به دیگران ثابت نمایند؛ اما افراد متواضع و لایق از درون خود احساس رجحان دارند و نیازی به ابراز آن ندارند. معمولا مردم انسان های متواضع را بیشتر دوست دارند و بیشتر به آن ها اعتماد می نمایند. اگر کسی طرف اعتماد و دوستی تعداد زیادی از اطرافیانش باشد، شادی واقعی را به دست می آورد.

5 ـ بی قید و شرط شاد باشید

به این نکته مهم توجه کنید که شادی مفهومی پیدا کردنی نیست؛ بلکه احساسی است که باید آن را تجربه کنید. کوشش برای شاد بودن را رها کنید و سعی کنید از چیز های ساده ای که دارید، لذت ببرید. از قلم نیاندازید که اتفاقات براساس انتظارات شما روی می دهند. راز شاد بودن در این نیست که شما کاری را که دوست دارید، انجام بدهید؛ بلکه راز شاد بودن در این است که بتوانید کاری را که انجام می دهید، دوست داشته باشید. از خریدن یک دسته گل، یک لباس زیبا و خوردن یک کیک خوشمزه لذت ببرید و برای شادی منتظر معجزه نباشید.

6 ـ در زمان حال زندگی کنید

باور داشته باشید که گذشته، گذشته است. آنچه را که ضروری است از گذشته بیاموزید و مابقی را به حال خود رها کنید. از شکست ها و ناکامی ها برای خودتان گردبندی نسازید تا همواره سنگینی آن را روی دوش خود احساس کنید. گذشته با همه بدی ها و خوبی هایش تمام شده است؛ بنابراین آن را کنار بگذارید و در زمان حال زندگی کنید. رها کردن گذشته با همه تلخی هایش یکی از مهم ترین راه های به دست آوردن شادمانی است. از قلم نیاندازید که زندگی شما کامل نمی گردد، مگر اینکه در زمان حال و شرایط موجود احساس شادی کنید.

7 ـ سعی کنید در طول روز از عبارات تاکیدی بهره ببرید

عبارات تاکیدی کلماتی هستند که شما را وادار می نمایند تا افکار مثبت و زیبای خود را باور کنید و فرصتی را برای شما فراهم می نمایند تا مفاهیم روشن و مثبت را جایگزین مفاهیم کهنه و بی فایده کنید. این عبارات می توانند ساختار فکری شما و دایره ادراکتان را تغییر بدهند. وقتی دایره ادراک شما لبریز از شادی، نشاط و امید باشد، به طور ناخودآگاه در مثبت اندیشی شما تاثیر می گذارد. برای مثال به چند عبارت تاکیدی اشاره می کنیم:

ـ هر روز شرایط من بهتر و بهتر خواهد شد.

ـ زندگی من رو به کمال و شکوفایی است.

ـ من صاحب یک زندگی عالی و مطلوب هستم.

ـ زندگی من در جهت اراده عالی خداوند پیش می رود.

8 ـ سعی کنید همواره در زندگی هدفی داشته باشید

هدف چیزی است که همواره انسان را در حرکت نگه می دارد. اهداف شما نشان دهنده روحیه و شخصیت شما هستند. زمانی که شما در جهت رسیدن به اهدافتان گام بر می دارید، آنچه به دست می آورید، تکامل شخصیت است و زمانی که به هدفتتان می رسید، انسانی متفاوت خواهید بود. رسیدن به اهداف و لذت بردن از انجام آن ها منشا شادی درونی است؛ بنابراین اهدافتان را تعیین کنید و مطمئن باشید که راه شادمانی واقعی حرکت به سوی آنهاست.

9 ـ با دیگران روابط دوستان برقرار کنید

یکی از راه های کسب خشنودی و رسیدن به شادی در اجتماع و در تعامل با دیگران است. زمانی که بتوانید دیگران را بدون قید و شرط دوست داشته باشید، انرژی و عشق آن ها به شما باز خواهد گشت و مقدار بیشتری از شادمانی وارد زندگی تان خواهد شد. وقتی با دیگران ارتباط محبت آمیز برقرار می کنید، علایق مشابه را میان خودتان پیدا می کنید که باعث ایجاد لذت و حس شادمانی خواهد شد.

10 ـ شادی خود را ابراز کنید

بعضی تصور می نمایند که اگر شادمانی خود را نشان بدهند، مورد حسادت دیگران قرار می گیرند و در اصطلاح چشم می خورند. از ابراز شادمانی نترسید؛ زیرا ابراز شادی باعث برکت شادی خواهد شد؛ زیرا یکی از نشانه های شکرگزاری شادی، ابراز آن است. اگر دیگران با تماشا شادی شما ناراحت می شوند، مشکل خودشان است؛ زیرا شما مسئول احساسات دیگران نیستید. شادمانی هدیه ای است که شما به خودتان می دهید. انرژی خود را آزاد کنید تا دیگران هم از آن بهره ببرند و در شادی شما شریک باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1621

به "10 روش موثر برای شاد بودن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش موثر برای شاد بودن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید