کسب و کار مخفی، استخدام علنی!

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روش های جالبی برای استخدام نیرو دارد؛ نیرو های برخی از آنان تربیت خواهند شد که برای این سازمان جاسوسی کنند. این آژانس در دهه های گذشته حتی از طریق آگهی های تلویزیونی که هالیوود تولید می کرد و در خلال مسابقات ورزشی دانشگاه های آمریکا پخش می شد و یا در پوشش داوری در نمایشگاه های مدارس علمی اقدام به جذب نیرو می کرد. اما در روزگار مدرن همه چیز تغییر کرده و روش استخدام نیرو برای بزرگ ترین سازمان جاسوسی جهان هم طبعا دستخوش تغییر شده است.

کسب و کار مخفی، استخدام علنی!

به گزارش نیویورک تایمز، بر همین اساس سیا روز دوشنبه از برنامه خود برای پخش اولین آگهی تلویزیونی در شبکه پربیننده Hulu رونمایی کرد. آژانس تبلیغاتی که آگهی های سریال پرطرفدار Homeland را تولید کرد قرار است برای سیا هم آگهی هایی با تمرکز بر میهن پرستی تولید کند. با این حال آنگونه که برخی مقام های فعلی و سابق سیا می گویند این سازمان از بسکمک جهات نیاز چندانی به استخدام نیرو ندارد، چرا که سالانه هزاران نفر برای کسب صد ها سمت در این آژانس با هم به رقابت می پردازند و سال 2019 هم از نظر استخدام نیرو بهترین سال طی یک دهه اخیر برای سیا بود. به طور سنتی هم همیشه دولت ایالات متحده در زمان های بروز رکود اقتصادی ساده تر از دیگر دوره ها توانسته به استخدام نیرو بپردازد.

با این حال در شرایطی که نه در دوره رکود اقتصادی به سر می بریم و نه سیا مسئله ای برای استخدام نیرو دارد، جینا هاسپل مدیر این آژانس جاسوسی استخدام نیرو های جدید را در اولویت خود قرار داده است. استدلال مدیر سیا این است که این سازمان باید در رقابت با نوابغ تکنولوژی در سیلیکون ولی، نخبه ترین و باهوش ترین نیرو ها را به استخدام خود دربیاورد تا با توانایی بیشتری بر فعالیت هایی مانند هک و نفوذ بر سیستم ها و دیگر ابزار های جاسوسی دیجیتال تمرکز کند. سیا همچنین می خواهد توجه بیشتری به ایجاد کلاس های متعدد و متفاوت استخدام با درنظر دریافت تنوع گسترده در ایالات متحده داشته باشد.

سازمان سیا سابقه ای طولانی در تولید آگهی های ویدئویی استخدام دارد و اغلب این ویدئو ها را هم در کانال یوتیوب خود منتشر کرده و در کنار آن، تعدادی آگهی رادیویی و آنلاین نیز برای جذب نیرو تولید شده است. اما آگهی های جدید برای مخاطبان تلویزیونی، ابزار تازه ای است که سیا برای استخدام نیرو آن را مورد استفاده قرار می دهد. با وجود حدس هایی که در مورد سازنده این کلیپ های تلویزیونی در رسانه ها مطرح شده، سیا درباره آژانس تولیدکننده این آگهی ها هیچ اظهارنظری نکرده است.

استخدام افراد میانسال

با وجود آنکه سیا هنوز هم به استخدام افراد میانسال در پردیس های دانشگاهی ادامه می دهد، اما هدف پخش تبلیغات در شبکه های پربیننده که سریال های پرطرفدار پخش می کنند، صرفا جذب این افراد نیست و طیف گسترده تری از نیرو های بالقوه را هدف قرار می دهد.

نیکول دی های سخنگوی سیا درباره روش جدید جذب مخاطب می گوید: آمریکایی ها بیش از هر زمان دیگری وقت خود را صرف استفاده از پلتفرم هایی مانند Hulu می کنند. پلتفرم هایی که سریال های متعدد در اختیار مخاطب قرار می دهند. طبیعی است که ما هم از این بستر استفاده کنیم و بخواهیم بخشی از پربیننده ترین برنامه ها را به خود اختصاص دهیم.

صفحه رسمی در اینستاگرام

سیا سال گذشته هم اقدام تازه ای برای جذب مخاطب و استخدام نیرو انجام داده است. از جمله ایجاد صفحه رسمی اینستاگرام و در دسترس عموم قرار دادن وبسایت خود - از جمله بخش مربوط به جذب نیرو- از طریق شبکه حفاظت شده Tor. سیا همچنین دانشمندان خود را روانه مسابقات علمی در منطقه واشنگتن کرده تا به داوری در این رقابت ها بپردازند و در کنار آن با شناسایی نخبگان، آن ها را جذب این سازمان کند.

سیا در کنار این اقدامات، از سوی برخی تولیدکنندگان هالیوودی هم پیشنهاد همکاری در ساخت فیلم و سریال دریافت کرده است. در سال 2004، جنیفر گارنر هنرپیشه معروف هالیوودی که آن روز ها نقش یک مأمور سیا را در سریال تلویزیونی Alias ایفا می کرد در یک ویدئوی تبلیغاتی سیا برای جذب نیرو حضور یافت.

اما تبلیغات جدید برای استخدام نیرو با جدیت بیشتری از سوی سیا روبه رو شده و افسران سیا وقت بیشتری صرف نوشتن سناریو های مختلف برای چنین آگهی هایی کرده اند، به طوری که به گفته مقام های سابق این سازمان، آگهی های جدید جذاب ترین لحظات کار جاسوسی را با دقت و واقع گرایی بیشتری در معرض دید مخاطب قرار می دهد. لیزا مدوکس تحلیلگر سابق سیا می گوید: با دیدن آگهی های جدید این تصور برایم ایجاد می شود که یک افسر سیا پشت میز نشسته و در حالی که به سناریوی تبلیغاتی خود فکر می کند ناگهان آنچه باید در ذهنش جرقه می زند. به این دلیل که تمام لحظاتی که به تصویر کشیده می شود را من و بسکمک از همکارانم به عنوان یک مقام سیا در واقعیت تجربه کرده ایم. پیداکردن سوزن در کاه هر فردی را هیجان زده می کند.

مدوکس می گوید استخدام کارمندان شاغل در بخش مراقبتی هم برای آژانس از اهمیت زیادی برخوردار است، اما دستیابی به آنچه معین شده کار ساده ای نیست. شاید تبلیغات جدید راهی باشد تا افراد بیشتری تمایل پیدا کنند تا به عنوان کارمندان بخش مراقبتی وارد این آژانس شوند.

مردی سفیدپوست و فارغ التحصیل دانشگاه ییل، کلیشه رایج درباره افسران سیا است که تنها بخشی از واقعیت موجود را در بر دارد. بسکمک از افسران فعلی و سابق سیا هستند که از ییل فارغ التحصیل شده اند، اما سیا از زمان تأسیس در سال 1947 تا به امروز از بیش از 70 کالج و دانشگاه نیرو استخدام کرده است. در دهه 1980، ویلیام کیسی مدیر وقت سیا برنامه ای را تدوین کرد تا براساس آن و با توجه به لزوم ایجاد تنوع در رده های مختلف کاری در سیا، رابطه این آژانس با کالج ها و دانشگاه ها گسترش پیدا کند. نیکلاس دوجموویچ مورخ سابق سیا و استاد فعلی دانشگاه کاتولیک آمریکا در واشنگتن، می گوید: عرضه عمومی همیشه فراتر از تقاضا واقع شده است. اما در این میان مهارت هایی هستند که آن ها همیشه به دنبالش هستند؛ بنابراین یافتن افراد متخصص در این مهارت ها کاری بسیار سخت است.

استفاده از بازیگران واقعی

سیا در تبلیغات جدید خود به جای افسران این سازمان از بازیگران واقعی استفاده می کند و این نشان دهنده تأکید واضح سیا بر ایجاد تنوع است. در این ویدئو ها یک مقام ارشد سیاهپوست به تصویر کشیده می شود که سر کلاس، با افراد استخدام شده جدید صحبت می کند. یا در صحنه ای دیگر یک افسر آفریقایی- آمریکایی که پرونده ای را در دست دارد، از بررسی مخفی برای از بین بردن اثر انگشت شست استفاده می کند. افسرانی با ریشه جنوب و جنوب شرق آسیا هم مانند سفیدپوستان در این ویدئو ها حضور دارند. در گزارشی که با مشورت سیا در سال 2015 منتشر شد آمده است که طی دو دهه گذشته، این سازمان از تنوع کارکنان کمتری برخوردار بوده و تعداد کمتری مقام ارشد سیاهپوست در آن مشغول به کار بودند. این گزارش به جان برنان رئیس وقت سیا کمک کرد تا توجه بیشتری به جذب سیاهپوستان نشان دهد و بر همین اساس بیش از گذشته بر دانشگاه ها و کالج هایی که اغلب دانشجویانشان سیاهپوست بودند متمرکز شد. پرستون گولسون افسر سابق سیا می گوید: به عنوان یک افسر آفریقایی- آمریکایی سیا می توانم بگویم که در آن سال ها تلاش زیادی داشتیم تا جوامع مختلف در ایالات متحده را مورد توجه بیشتر قرار دهیم. نتایج این توجه سال ها بعد معین خواهد شد. گولسون هم از جمله افرادی بود که به روش سنتی در سیا استخدام شد و زمانی که از دانشگاه هاروارد هنوز فارغ التحصیل نشده بود در مصاحبه شرکت کرد و در سال 2001 هم به عنوان کارآموز وارد سیا شد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 511

به "کسب و کار مخفی، استخدام علنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسب و کار مخفی، استخدام علنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید