چرا آمریکا مقابل کرونا باخت؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، بعد از گذشت پنج ماه از شیوع کرونا، شکست سیستم بهداشت و درمان آمریکا به عنوان ثروتمندترین کشور دنیا در مرکز توجه تحلیلگران قرار گرفته است.

چرا آمریکا مقابل کرونا باخت؟

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرنگاران، شمار کشته شدگان کرونا از صدهزار نفر فراتر رفت؛ این شرایط آمریکا بعد از گذشت حدود پنج ماه از شیوع کرونا در این کشور است. شرایطی که از یک طرف آمریکا را در صدر آمار قربانیان کرونا در دنیا قرار داده و از طرف دیگر هر روز خبرهایی از کمبود تجهیزات پزشکی و اعتراضات کادر درمان این کشور رسانه ای می گردد. تحلیلگران این موضوع را یک شکست کامل برای سیستم درمانی آمریکا می دانند و معتقدند مسائل عمیقی که در ساختار بهداشت و درمان این کشور وجود داشته، با شیوع کرونا بیشتر از هر زمان دیگری آشکار شده است. علت شکست سیستم درمانی آمریکا در مقابل کرونا چیست؟ این سوالی است که در این گزارش به آن پرداخته ایم.

نابرابری هایی که منحصر بفرد است

تحلیلگران دو ویژگی برای سیستم بهداشت و درمان آمریکا ذکر می کنند: هزینه بالای خدمات، کمبود تجهیزات بیمارستانی. این دو نقص جدی، باعث شده در هر بار انتخابات ریاست جمهوری این کشور، یکی از محورهای اصلی تبلیغات کاندیداها برنامه شان برای حل مسائل جدی این سیستم باشد. اما بحران کرونا، عمق ساختار ناکارآمد بهداشت و درمان آمریکا را بیشتر از هر زمان دیگری نشان داد. پایگاه خبری تحلیل ووکس در مطلبی به بررسی ضعف هایی می پردازد که کرونا آشکارتر کرده و می نویسد: شما همواره این جمله را می شنوید که سیستم بهداشت آمریکایی نسبت به کشورهای توسعه یافته دیگر، پول بیشتری خرج می کند اما خروجی کمتری دارد. و ادامه می دهد بسیاری از همتایان اقتصادی آمریکا روشی را به کار برده اند که پوشش سلامت همگانی واقعی و عادلانه ایجاد کنند اما ایالات متحده نه. طبق نظر متخصصان، این نتیجه ای است که خصوصی بودن این سیستم به همراه آورده است.

تغییراتی بیشتر از شستن دست نیاز است

گاردین در گزارشی به بررسی سیستم بهداشتی شکست خورده آمریکا در برابر کرونا می پردازد و می نویسد در این سیستم به جای مردم، کسب سود اولویت دارد. در ثروتمندترین کشور دنیا، شیوع کرونا سیستم درمانی این کشور را در مهار ویروس کاملا ناتوان کرده است. این روزنامه در مطلبی دیگر علت شکست آمریکا در مبارزه با کرونا مورد بررسی قرار داده و می نویسد: متخصصان معتقدند نابرابری ها در سیستم سلامت ایالات متحده، مبارزه با کرونا را بسیار سخت کرده است. چرا که برای بسیاری از مردم آمریکا که بیمه سلامت کافی، مرخصی استعلاجی همراه با حقوق و امکان دورکاری ندارند، مراقبت های پیشگیرانه غیرعملی است.

این گزارش می نویسد که آژانس سلامت آمریکا که مسئول کروناست، به آمریکایی ها گفته است که برای محدود کردن شیوع این بیماری ویروسی، فقط کافی است چند قدم ساده بردارند: دست هایشان را بشویند، اگر احساس بیماری داشتند، سرکار نفرایند و اگر علائم کرونا را داشتند، با یک دکتر صحبت کنند. اما در سیستم سلامت آمریکا، مسائل هیچ وقت آنطور که به نظر می رسد ساده نیست. به خاطر هزینه خدمات سلامت و نبودِ مرخصی استعلاجی در آمریکا، متخصصان معتقدند مهار کرونا به تغییراتی بسیار فراتر از شستن دست ها نیاز دارد.

دیوید بلومنثال، یکی از صاحبنظران حوزه بهداشت و درمان در آمریکاست. او در این خصوص به گاردین می گوید: برای آمریکایی هایی که بیمه و شغل خوب با یک کارفرمای فهیم دارند، این توصیه ها می تواند موثر باشد اما برای افرادی که بیمه سلامت ندارند یا پوشش بیمه ای آن ها ضعیف است این توصیه ها به کار نمی آید؛ یعنی برای یک پنجم جمعیت آمریکا.

مردم ترجیح می دهند به پزشک مراجعه نکنند

گاردین می نویسد مردم این کشور در مواقع بیماری تلاش می کنند تا آنجاییکه ممکن است از مراجعه به پزشک و استفاده از بیمه خودداری کنند. این موضوع در زمان شیوع کرونا باعث شده مردم حتی با وجود مشاهده علائم، ترجیح بدهند در خانه بمانند و به بیمارستان مراجعه نکنند. البته آن هایی که امکان دریافت مرخصی استعلاجی ندارند، حتی در خانه هم نمی توانند بمانند و مجبورند سر کار حاضر شوند. این یعنی شیوع گسترده ویروس توسط کسانی که مبتلا هستند اما چون تست نداده اند، در شمار کرونایی ها قرار نگرفته اند.

اجتناب آمریکایی ها از مراجعه به پزشک، یک سابقه طولانی دارد. سال 2018 دانشگاه شیکاگو تحقیقی انجام داد تا نظر مردم این کشور نسبت به خدمات درمانی را مورد بررسی قرار دهد. نتایج این تحقیق نشان داد بیشتر آمریکایی ها بیشتر از اینکه نگران باشند که یک بیماری جدی مبتلا شوند، نگران این هستند که در صورت ابتلا به یک بیماری، چگونه هزینه خدمات درمانی را پرداخت کنند. این تحقیق همچنین نشان داد حدود 40 درصد آمریکایی ها در طول سال چندین بار از دادن تست پزشکی یا دریافت خدمات بهداشتی خودداری می کنند و 44 درصد آن ها وقتی بیمار یا مجروح هستند به دکتر مراجعه نمی کنند.

این مشکل منحصر به آمریکاست

اجتناب از مراجعه به پزشک از ترس هزینه های بالای درمانی، در زمان شیوع بیماری های ویروسی خیلی فراگیرتر است. دیوید بلومنتال می گوید آمریکایی هایی که بیمه سلامت مناسب ندارند، در بیماری های شدید مراجعه به مراکز درمانی را به تأخیر می اندازند؛ چطور می توان از افرادی که علائم یک بیماری ویروسی را دارند انتظار داشت به مرکز درمانی مراجعه کنند؟ همچنانکه آن ها در مواقع سرماخوردگی علائمی مثل سرفه یا تب دارند، اینکار را نمی کنند.

او تأکید می کند در کشورهایی که در آن ها پوشش همگانی بیمه وجود دارد هم ممکن است افراد در زمان بیماری به دکتر مراجعه نکنند، اما علت این عدم مراجعه، هزینه های سنگین پزشکی نیست. بلومنتال معتقد است این مشکل در بین کشورهای توسعه یافته، منحصر به آمریکاست.

گاردین در ادامه با یک آمریکایی مصاحبه کرده که از جمله کسانی است که به خاطر هزینه های درمانی بالا، عموما از مراجعه به پزشک خودداری می کند. مارتینز بعد از برگشت از چین، علائمی مشابه آنفولانزا داشت و به خاطر ترس از اینکه ناقل باشد و اطرافیانش را مبتلا کند، تصمیم گرفت به بیمارستان مراجعه کند و تست کرونا دهد. این در حالی است که در موارد مشابه صرفا به داروخانه می رفت و با دریافت داروی سرماخوردگی و مسکن، خوددرمانی می کرد. او در مراجعه به بیمارستان، او به دلیل محدود بودن خدمات بیمه اش، تلاش کرد کمترین میزان تست ممکن را انجام دهد. بعد از آنکه آزمایش های ارزان تر و کوچکتر را انجام داد، پزشکان به او گفتند که کرونا ندارد و مبتلا به آنفولانزاست. اما هزینه همین چند تست نیز 3270 دلار شد. هزینه ای که پرداخت آن برای او بسیار سنگین بود. او می گوید: مسئولین چطور از شهفرایندان معمولی انتظار دارند در صورت دیدن علائم به بیمارستان مراجعه کنند در حالیکه بیمارستان ها منتظرند برای یک آزمایش خون و یک آزمایش بزاق ساده، از ما 3270 دلار هزینه دریافت کنند؟

مرخصی استعلاجی ممنوع!

مشکل بزرگ بعدی در سیستم خصوصی بیمه و سلامت آمریکا، به بحث مرخصی استعلاجی بر می گردد. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا تاکید کرده برای مهار کرونا، بسیار مهم است که افراد دورکار شوند و حتی خودشان قرنطینه کند. اما آمریکا تنها کشور توسعه یافته ای است که کارفرمایان را ملزم نمی کند برای کارکنان خود مرخصی استعلاجی در نظر بگیرند. به همین خاطر است که بسیاری از کارکنان حتی اگر علائم بیماری داشته باشند، مجبورند سرکار خود حاضر شوند.

همین مسأله به تنهایی یکی از دلایل شیوع گسترده تر بیماری های ویروسی در آمریکاست. در سال 2009 که آنفولانزا در این آمریکا گسترش پیدا کرد، یک تحقیق از شاغلین این کشور نشان داد از هر ده نفر، سه نفر وقتی به آنفلوآنزا مبتلا شدند امکان دریافت مرخصی از محل کار را نداشتند و همین موضوع باعث شد 7 میلیون به شمار مبتلایان اضافه گردد و شیوع را گسترده تر کند.

کارن اسکات، یکی از متخصصین مدیریت در دانشگاه MIT آمریکا در یک مقاله هشدار داد وقتی کارمندان با وجود بیماری مجبورند سرکار حاضر شوند، یک بحران بهداشتی که قابل مدیریت است به شکل جهشی از کنترل خارج می گردد.

او به مردم توصیه می کند وقتی می خواهند به یک رستوران بفرایند حتما در خصوص اینکه در قبال کارکنان بیمار خود چه سیاستی را در پیش می گیرند، سوال بپرسند. این موضوع در خصوص همه مشاغلی که با عموم مردم سر و کار دارد نیاز به بررسی دارد! وقتی یک کارمند علیرغم بیماری مجبور می گردد در سر کار خود حاضر گردد، نه تنها سلامتی خودش را به خطر می اندازد بلکه منجر به گسترش بیماری در گستره همکاران و مراجعانش می گردد.

این موضوع دلیل دیگری است که باعث شده همه کارشناسان بهداشتی این کشور معتقد باشند توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا با وجود ضعف جدی در زیرساخت سلامتی این کشور، در جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا عملا غیرکاربردی است. آن ها می گویند برای افرادی که در مشاغل با دستمزد پایین حضور دارند و با عموم مردم سروکار دارند، ماندن در خانه در ایام شیوع بیماری ویروسی اصولا یک گزینه به حساب نمی آید. این دست از افراد عموما رنگین پوست ها و زنان هستند و از یک طرف احتمال ابتلایشان به کرونا شدیدتر است و از طرف دیگر طبق تحقیقات متعدد دسترسی بسیار پایینی به بیمه سلامت یا مرخصی استعلاجی دارند.

فرهنگ عمومی کار، ضد بهداشت

اما حتی برای کارکنانی که امکان استفاده از مرخصی استعلاجی دارند نیز شرایط بهتر نیست. فرهنگ محل کار در آمریکا از دریافت مرخصی استعلاجی حتی در مواقع ضروری حمایت نمیکند. در اکتبر 2019 یک تحقیق انجام شد که نشان می داد در یک کمپانی بزرگ این کشور، 90 درصد متخصصین با وجود علائم سرماخوردگی و آنفولانزا به سر کار می فرایند. بر اساسگزارش مرکز آمار کار آمریکا، کارکنان بخش خصوص این کشور متوسط 7 روز مرخصی استعلاجی در سال را دارند. این زمان، نصف زمانی است که برای قرنطینه خانگی توصیه شده است!

در گزارش گاردین آمده حتی توصیه های مبنایی مثل شستن مداوم دست ها با آب و صابون هم توسط یکی از کارکنان آمریکایی در توییتر به چالش کشیده شده است. او نوشته است شستن دست ها یک توصیه عالی برای کسانی است که با روزانه با صدها نفر سروکار ندارند. من نمی توانم بعد از آنکه کالا یا پول هر کدام از مشتری ها را می گیرم، از جایم بلند شوم و بروم دست هایم را بشویم! این در حالی است که نمی توانیم دستکش یا ماسک بپوشیم.

تمام این ها باعث شده سیاستمداران آمریکایی پیشنهاد دهند سیستم سلامت آمریکا را شبیه به سایر کشورها گردد؛ یعنی با تقبل بیشتر هزینه توسط دولت یا ملزم کردن بیمه ها به پوشش بیشتر خدمات درمانی، استفاده از امکانات بهداشتی و درمانی را رایگان یا ارزان کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 461

به "چرا آمریکا مقابل کرونا باخت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمریکا مقابل کرونا باخت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید