شرایط وخیم زمان آموزش دانش آموزان، افزایش شکاف یادگیری با طولانی شدن تعطیلی مدارس

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، یک پژوهشگر و عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان این مطلب که بیاییم از بازگشایی مدارس با روی گشاده و آغوش باز استقبال کنیم و در فرایند کار، رایزنی ها و مداخلات اصلاحی را انجام دهیم گفت: دوره های طولانی تعطیلی مدارس می توانند نابرابری ها و شکاف های یادگیری در بین دانش آموزان را افزایش دهند.

شرایط وخیم زمان آموزش دانش آموزان، افزایش شکاف یادگیری با طولانی شدن تعطیلی مدارس

حیدر تورانی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به از سرگیری آموزش حضوری در مدارس با مصوبه اخیر ستادملی مقابله با کرونا اظهار کرد: افت چشمگیر یادگیری و ترک تحصیل دانش آموزان از جمله مهم ترین پیامدهای تعطیلی آموزش حضوری و همچنین چالش های پساکرونای نظام آموزشی کشور محسوب می شوند.

وی افزود: افت یادگیری در طول زمان و بدون اقدامات ترمیمی، پیچیده و پیچیده تر می شود و وقتی دانش آموزان یادگیری های پایه را به علت تعطیلی مدارس با یادگیری از راه دور فاقد کیفیت از دست می دهند، دانش و مهارت هایی پایه ای وجود ندارد که در هنگام بازگشایی بر روی آنها چیزی بنا شود از همین روست که بازگشایی حضوری مدارس ضرورت می یابد.

این پژوهشگر و عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه طبق اعلام سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی در سال 2021، بیش از 188 کشور در جهان مدارس را تعطیل کردند و زندگی بیش از 1.6 میلیارد کودک، نوجوان و خانواده های آنها تحت تأثیر این بحران قرار گرفته است گفت: گرچه به نظر تعطیلی مدارس برای کاهش این پاندمی امری ضروری بوده و از بچه ها و اطرافیان آنها حفاظت کرده است، اما فرایند یادگیری بچه ها را نیز دستخوش اختلال کرده است.

افزایش نوجوانان دبیرستانی که به حداقل سوادکارکردی خواندن و ریاضی دست نیافتند

تورانی افزود: بر اساس مطالعات جهانی اجرا شده، سهم نوجوانان دبیرستانی که در حال حاضر به حداقل سواد کارکردی خواندن و ریاضی دست پیدا نکرده اند، از 40 درصد پیش از پاندمی به 50 درصد افزایش خواهد یافت. همچنین 24 میلیون کودک از مقاطع پیش از دبستان تا پایان متوسطه ممکن است هرگز به مدرسه بازنگردند.

مشروط شدن یادگیری ها به میزان سرمایه گذاری والدین

وی همچنین به چالش حضور و غیاب و مشروط شدن آموزش ها و یادگیری دانش آموزان به میزان زمان و سرمایه گذاری والدین اشاره و عنوان کرد: با تعطیلی مدارس و انتقال به یادگیری برخط، نظام های آموزشی با چالش حضور و غیبت زیاد روبرو شدند، پدیده ای که با افت یادگیری تابستانی ارتباط دارد و به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

این پژوهشگر و عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش افزود: این پدیده نشان می دهد که در غیبت از مدرسه، بچه ها در مهارت ها و شایستگی های خود دچار افت می شوند. این افت یادگیری با وجود یک پیشینه اقتصادی و اجتماعی ضعیف، رو به وخامت می گذارد و به این ترتیب یادگیری در خانه مشروط به میزان زمان اختصاصی والدین به تدریس، مهارت های شناختی و غیر شناختی والدین و منابعی است که آنها می توانند در فرایند تدریس سرمایه گذاری کنند.

شرایط وخیم زمان آموزش دانش آموزان

تورانی با بیان اینکه دوره های طولانی تعطیلی مدارس می توانند نابرابری ها و شکاف های یادگیری در بین دانش آموزان را افزایش دهند، به کاهش زمان آموزش در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کشور ما از میان حدود 80 کشور شرکت کننده در مطالعات تیمز و پرلز از کمترین زمان آموزش برخوردار است و در بحران کرونا این زمان آموزش به سبب تعطیلی آموزش حضوری، وضع وخیمی پیدا کرده است.

وی در ادامه با نقد این دیدگاه که برخی تصور می کنند گویی ویروس کرونا تنها در مدارس لانه کرده و به انتظار شکار طعمه نشسته است گفت: برخی افراد تنها در موضوع عدم بازگشایی مدارس، بر نظر کارشناسان و متخصصان اهل فن و ستاد کرونا استناد کرده و پای می فشارند، نه عکس آن؛ این در حالی است که در بازگشایی مراکز تجمعی و حتی اینک با برداشتن همه محدودیت های تردد و تراکم فوق تصور در مراکز پذیرایی، زیارتی، ورزشی، ملاقات های خانوادگی، زنگ و آژیر هیچ اعتراضی در برابر کرونا ویروس به صدا در نیامده است.

مقاومت های غیر کارشناسانه و ابراز دلسوزی های خام، چاره کار نیست

این پژوهشگر و عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه زمان برای حضور دانش آموزان در مدارس حتی در شرایط نامطمئن و آبستن حوادث، بحران ها و بیماری های نوظهور هیچ وقت زود نیست و همیشه باید مترصد بازگشایی باشیم گفت: مقاومت های غیر کارشناسانه و ابراز دلسوزی های خام، چاره کار نیست و لوکوموتیو یادگیری را به لبه پرتگاه کشانده است. بیاییم از بازگشایی مدارس با روی گشاده و آغوش باز استقبال کنیم و در فرایند کار، رایزنی ها و مداخلات اصلاحی را انجام دهیم.

تورانی ادامه داد: باید به اصطلاح آب را بیش از این پشت سد نگه نداشته و روزنه ها و دریچه ها را باز کنیم و با پایش جهت حرکت آب، موانع احتاقتصادی پیش رو را برطرف و امکانات جلو برنده را افزایش دهیم تا بدین سان بر نیروهای بازدارنده فایق آییم. آنگاه آب خود راه های نفوذ و جهتهای حرکتش را بلد است. گشایش مدارس در شرایط امروز مانند دوچرخه سواری است. برای بالانس شدن و نیفتادن، باید حرکت کرد.

وی شرح داد: البته رویکرد بنده در بازگشایی مدارس و آموزش حضوری به مفهوم کنار گذاشتن تجارب و آموخته های آموزش مجازی در فضای دیجیتال نیست، بلکه در پاسخ به افرادی است که با دلایل واهی و غیرمنطقی همچنان بر عدم آموزش حضوری اصرار می ورزند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1486

به "شرایط وخیم زمان آموزش دانش آموزان، افزایش شکاف یادگیری با طولانی شدن تعطیلی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط وخیم زمان آموزش دانش آموزان، افزایش شکاف یادگیری با طولانی شدن تعطیلی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید