نمی دانم آقایان کجای AFC هستند، 2 میزبانی دادیم و 12میزبانی گرفتیم

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، مهدی علی نژاد درباره سفرش به مالزی به همراه مدیران باشگاه های فوتبال و جلسه با مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: این هفته، یک هفته طوفانی و کم نظیر برای فوتبال و ورزش ایران بود. روز جمعه گذشته بود که نامه ای از کنفدراسیون آسیا به ایران رسید مبنی بر اینکه بازی های پلی آف و بازی های خانگی نمایندگان ایران در مرحله گروهی باید در خارج از ایران برگزار شود.

نمی دانم آقایان کجای AFC هستند، 2 میزبانی دادیم و 12میزبانی گرفتیم

دو پروپوزال AFC خطرناک بود

وی ادامه داد: تظاهرات، تغییر پرواز شرکت های هوایی و غیره از دلایل عنوان شده در این نامه بود. همه به این موضوع ورود کردیم و محکم روی این موضع ایستادیم که خارج از ایران بازی نمی کنیم. همزمان لابی ها را به صورت جدی شروع کردیم. دوشنبه نامه دیگری آمد مبنی بر اینکه کل بازی های گروهی باید خارج از ایران باشد. در این نامه گفته بودند کمیته اجرایی عالی ترین رکن AFC هم تصمیم کمیته مسابقات را تایید کرده است ولی دو پروپوزال برای ما در نظر گرفته بودند. اعتقاد ما این بود که هر دو پروپوزال حرکت خطرناکی بود که می توانست ما را دچار گمراهی کند.

تجربه عربستان را داشتیم

علی نژاد تاکید کرد: آنها دو پروپوزال داده بودند که ابتدا تیم های ایرانی در زمین حریف به میدان بروند و سپس در ماه مارچ شرایط امنیتی ایران را بررسی کنند و تصمیم بگیرند. این تجربه را در بحث بازی با تیم های عربستان در زمین بی طرف هم داشتیم. آن موقع بازی با تیم های عربستان را عقب انداختند و گفتند شرایط را بررسی می کنیم. یکبار AFC پنج سال پیش این کار را کرده بود. نمی توانستیم از حقمان بگذریم روی چیزی که تضمینی وجود نداشت. طبیعی بود که این را هم نپذیرفتیم.

می گفتند پرسپولیس و سپاهان پاسوز استقلال نشود

وی گفت: متاسفانه یک عده در ایران گفتند پرسپولیسی ها و سپاهانی ها شما نباید پاسوز استقلال و شهرخودرو شوید. نمی دانم این شیطنت را چه کسانی راه انداختند. به استقلالی ها و شهر خودرویی ها هم می گفتند اگر شما بروید قربانی پرسپولیس و سپاهان می شوید. AFC یک انشقاقی را بین هواداران ایجاد کرد که هوشمندانه بود ولی ما اعلام کردیم باشگاه های ما هم نظر هستند و تصمیم انصراف آنها از آسیا یک پکیج است.

به AFC گفتیم تظاهراتی در ایران نیست

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش درباره اینکه کنفدراسیون آسیا قبلاً هم چنین موضعی داشته و سفر کنندگان کشورمان به مالزی دستاوردی نداشته است، تاکید کرد: در نامه قبلی گفته شده بود که دبیرخانه ارزیابی را از ایران در ماه مارچ انجام می دهد و آن موقع تصمیم می گیرد. لازم است از وزارت خارجه و مجلس و دستگاه های مسئول که به ما در این گفتگوهای سطح بالا کمک کردند، تشکر کنم. جمعبندی ها منتج به مذاکره حضوری ما شد. احساس بر این بود در مذاکره حضوری به توافق برسیم. جلسه ما دو ساعت طول کشید. در ابتدای جلسه همان موضع اول را گرفتیم و گفتیم که ایران امن است و شاهد و مدرکی بر دلایل AFC نیست. به مسئولان کنفدراسیون آسیا گفتیم که ما با پرواز به مالزی آمده ایم نه با کشتی. گفتیم تظاهراتی در ایران نداریم و مشکل امنیتی وجود ندارد.

دبیر کل AFC گفت اگر می خواستیم چهار تیم دیگر را جایگزین می کردیم

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش ادامه داد: ما به آنها گفتیم که روابط خوبی با کنفدراسیون داریم. طرف مذاکره ما وینزور جان دبیر کل کنفدراسیون آسیا بود که گفت بله ما روابط خوبی داریم. او گفت ما می توانیم چهار باشگاه دیگر را جایگزین تیم های ایران و جرایم را اعمال کنیم که شامل دو سال محرومیت به جز امسال می شود. جریمه 20 هزار دلاری حداقل جریمه است و خیلی بالاتر از این می شود.

یک شرط دیگر گذاشتند که قبول نکردیم

علی نژاد تاکید کرد: وینزور جان به ما گفت از شما می خواهم دو بازی پلی آف خارج از خانه باشید و ان شاءالله بازی مرحله گروهی درست می شود. گفتیم نه ما قبلاً تجربه ای در بازی با تیم های عربستانی داشتیم. وینزور جان یک شرط دیگر گذاشت که قبول نکردیم.

کنایه به دادکان و تنفس نیم ساعته در جلسه

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش اظهار کرد: پیشنهاد ما به مسئولان AFC این بود که شما اگر بپذیرید بازی های برگشت در ایران انجام می شود، می توانیم درباره پلی آف (برگزاری بازی استقلال و شهر خودرو خارج از خانه) فکر کنیم. وینزور جان گفت نمی توانم این تصمیم را بگیریم. آقایی مصاحبه کرده (محمد دادکان رئیس پیشین فدراسیون) و گفته است وینزور جان کاره ای نیست که با او مذاکره کرده اند. بله او نمی توانست به تنهایی تصمیم بگیرد و نیم ساعت درخواست تنفس کرد. وینزور جان با افراد مرتبط تماس گرفت. در همان زمان کم، تماس های متعددی وجود داشت. بعد از نیم ساعت وی گفت شرط شما را می پذیریم یعنی بازی ها در خانه شما (ایران) و بدون پیش شرط برگزار شود.

2 میزبانی دادیم و 12 میزبانی گرفتیم

علی نژاد ادامه داد: این توافق بسیار مهم بود. با این توافق نشان دادیم حاضر نیستیم از حقمان بگذریم. حقمان بود در ایران میزبان باشیم. این مهمترین دستاورد ما است. هواداران و مردم دقت کنند. حرف ما این بود از حقمان نمی گذریم و برای میزبانی تضمین می خواهیم که این رخ داد. دو تا پلی آف دادیم و 12 میزبانی برگرداندیم.

نمی خواهم بحث تیم ملی را باز کنم

وی گفت: وقتی AFC می گوید میزبانی باشگاه ها در ایران باشد، یک جورهایی میزبانی تیم ملی را هم تضمین کردیم. در این مذاکرات در این ارتباط هم بحث هایی شد که نمی خواهم بازش کنم. قطعاً این محرومیت از میزبانی، به تیم ملی هم می رسید. حالا کنفدراسیون آسیا پذیرفته و دیگر نمی شود بازی با هنگ کنگ و دیگر مسابقات را عوض کنند.

حاضر بودیم پای محرومیت و جریمه بایستیم

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش اظهار کرد: مطلب مهم دیگر جریمه ها و محرومیت هایی بود که جلوی آنرا گرفتیم. حاضر بودیم اگر میزبانی را ندهند، پای آن جریمه و محرومیت بایستیم ولی وقتی اساس کار یعنی میزبانی گروهی را دادند، جلوی این جریمه را گرفتیم. به هر حال مذاکره با بیانیه دادن فرق می کند.

بازی در خانه شفاف است

علی نژاد همچنین با به نمایش درآوردن اطلاعیه کنفدراسیون فوتبال آسیا، گفت: این نامه صراحت دارد که بازی در خانه برگزار می شود. (علی نژاد چند بار روی کلمه At home تاکید می کند) کلمه در خانه شفاف است. بعد از آن، بیانیه ای توسط AFC صادر شد. ما در فرودگاه بودیم که این بیانیه آمد و به همان نامه دوم برگشته بود یعنی شرط بررسی امنیت برای بازی های برگشت. بعضی از دوستان گفتند ما به مالزی رفتیم چه کار کردیم. این بیانیه همان چیزی بود که نمی خواستیم. بلافاصله همان موقع تماس گرفتیم و به مسئولان AFC گفتیم در بیانیه نوشته اید شرایط امنیتی در حالی که پیش شرطی را قبول نداریم. در فاصله یک ساعته، هجمه زیادی آمد و مذاکره فشرده کردیم و گفتیم اگر دوباره این بحث باشد در مسابقات شرکت نمی کنیم. ظرف یک ساعت بیانیه عوض شد.

چهار دستاورد داشتیم

وی تاکید کرد: قرار نبود بازی ها در ایران برگزار شود. بررسی امنیتی بهانه بود. مگر می شد چیزی را داد و چیزی را نگرفت؟ امروز ما میزبانی در خانه را گرفتیم و چهار دستاورد داشتیم.

کجای AFC هستید که من نمی دانم!

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش مجددا بدون نام بردن از محمد دادکان از وی انتقاد کرد و گفت: بعضی ها صحبت کردند و گفتند در AFC هستند ولی من نمی دانم کجایش هستند! تا به امروز هرچه AFC گفته بود، ما عمل کردیم. اولین بار است که کنفدراسیون آسیا چیزی می گوید ولی ما عمل نمی کنیم. گروهی که مذاکره کرد هیچکدام مسئولیتی در AFC نداشتیم. اما گروه بزرگی در دیپلماسی ایران کار کرد. این کار وزارت ورزش نبود. خیلی ها کار کردند. عزم ملی شکل گرفت. اتحادی که رسانه ها ایجاد کردند، موثر بود. بیانیه AFC بر خلاف توافق ما روی سایت رفت چون رسانه هایمان لحظه به لحظه رصد می شود.

AFC را دچار گرفتاری کردیم

علی نژاد گفت: دبیرکل AFC برای اولین بار موضع هیات اجرایی عدول کرد. الان نامه ای به ایران زده می شود که خلاف کمیته مسابقات و اجرایی AFC است. این اتفاق برای سازمانی افتاده که همه چیزش معین است. مثلا وقتی رفتیم مذاکره کنیم جای ما در اتاق مذاکره هم معین بود و یک شماتیک به ما داده بودند. آنها رایزن فرهنگی سفارت ایران را به جلسه راه ندادند چون حضورش از قبل اعلام نشده بود. یعنی اینقدر دقیق هستند ولی این سازمان دقیق، دچار گرفتاری شد. این حاصل رایزنی حساس و بزرگ است. اینها نهایتاً منافع ایران را حفظ کردند. منافع ما این بود که میزبانی در ایران برگزار شود و نشان بدهیم کشور امنی هستیم. آنها پذیرفتند ایران امن است و صراحتاً آنرا عنوان کردند.

اگر شرط پلی آف را نمی پذیرفتیم متهم به پرسپولیسی بودن نمی شدیم؟

سرپرست معاونت قهرمانی وزارت ورزش درباره بازی خارج از خانه استقلال و شهر خودرو در مرحله مقدماتی، گفت: اگر این دو پلی آف را نمی پذیرفتیم آیا می توانستیم جواب استقلال و شهرخودرو را بدهیم؟ آیا هواداران آنها نمی گفتند شما به پرسپولیس و سپاهان لطف کردید و تیم ما را حذف کردید؟ آیا باز متهم به پرسپولیسی بودن نمی شدیم؟ باید ملاحظه همه هواداران را داشته باشیم. ما کار رنگی نمی کنیم. مگر می شود به پرسپولیس بگوییم به مسابقات آسیایی برود ولی به استقلال بگوییم نرو؟ ما توافق خوبی کردیم. نمی خواهم بگویم پیروزی بزرگ ولی توافق خوبی کردیم. عزتمان را حفظ کردیم. جلوی جریمه شدن را هم گرفتیم. بین هواداران هم انشقاق ایجاد نکردیم.

امیدوارم مشکل ایران و عربستان حل شود

علی نژاد که در برنامه ورزش و مردم حاضر شده بود، در پایان گفت: اگر در مورد بازی با تیم های عربستانی هم همین کار را می کردیم، الان اینطور نمی شد. در ایران یک هفته کار شد تا جلوی یک اتفاق گرفته شود. الان پنج سال است به خاطر کاری که نکردیم، باید با تیم های عربستانی در زمین بی طرف به میدان برویم. ان شاءالله این اراده در سطوح بالا بین ایران و عربستان در حال شکل گیری است و مسائل حل شود. امیدواریم موضوع فوتبال را هم حل شده ببینیم. فضای مثبتی بین ایران و عربستان شکل می گیرد. در حوزه فوتبالی هم می توانیم امیدوار باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 127

به "نمی دانم آقایان کجای AFC هستند، 2 میزبانی دادیم و 12میزبانی گرفتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمی دانم آقایان کجای AFC هستند، 2 میزبانی دادیم و 12میزبانی گرفتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید