مافیای فیروزه در کرمان!

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان از آماده سازی پرونده سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم و خروج مافیایی فیروزه شهربابک به مقصد خراسان اطلاع داد.

مافیای فیروزه در کرمان!

محمود وفایی در گفت وگو با مجله دانلود و سرگرمی با بیان این که صنایع دستی کرمان رتبه سوم را در کشور دارد، اظهار کرد: در بیشتر نمایشگاه ها صنایع دستی، استان کرمان رتبه سوم را به خود اختصاص می دهد. صنایع دستی این استان در سال گذشته، 30 نشان مرغوبیت را کسب کرد. از طرفی پرونده سیرجان را به عنوان شهر جهانی گلیم آماده نموده ایم. پته نیز مهم ترین و اصلی ترین صنایع دستی است که ثبت ملی هم شده است.

او بیان نمود: یکی از بهترین سنگ های فیروزه ایران، به شهربابک در کرمان تعلق دارد که بخش قابل توجه ای از آن به صورت مافیایی از این استان خارج و به مشهد فرستاده و به عنوان فیروزه نیشابور عرضه می گردد. خاستگاه مسی که در اصفهان عرضه می گردد، نیز کرمان است.

وفایی با بیان این که هر کسی که به اتاق من وارد می گردد، کنار صنایع دستی اتاق، یک عکس یادگاری می اندازد، ادامه داد: هفت هزار صنعتگر فعال در حوزه صنایع دستی داریم. در بوم گردی ها نیز فضایی را برای ارائه صنایع دستی روستایی الزام نموده ایم. در بعضی استان ها نیز تشکل های زنان در حوزه صنایع دستی شکل گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان درباره این که آیا در کرمان خانه یا بازارچه صنایع دستی وجود دارد؟ پاسخ داد: خیر؛ صنایع دستی کرمان مانند بسیاری از شهرهای دیگر، تنوع زیادی دارد. ما در استان مشکل عرضه و فراوری در بازار داخلی نداریم، بلکه مشکل ما صادرات و ارزآوری است.

او گفت: داشتن خانه یا بازارچه دائمی صنایع دستی، یکی از ضروریات استان است. البته گاهی یک بازارچه ایجاد شده و به مدت دو سال هم فعالیت نموده، اما رها شده است. 10 سال پیش نیز با همکاری شهرداری بازارچه های موقتی ایجاد شد.

وفایی با بیان این که در حال حاضر دو نقطه را در کرمان معین نموده ایم تا به بازارچه دائمی صنایع دستی اختصاص دهیم، اضافه نمود: یکی از این نقطه ها، کاروانسرای گنجعلی خان است که مشغول مرمت آن هستیم. این مجموعه کنار راسته بازار است. این مجموعه سه راسته بازار را دارد که دو طرف آن مربوط به فراوری و عرضه صنایع دستی فلزی و اغلب مس است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان اظهار کرد: داخل میدان گنجعلی خان یک کاروانسر وجود دارد که آن را به چند بخش برای عرضه صنایع دستی دست بافته ها، فراوریات چوبی و سنگ های گران قیمت طراحی کردیم تا بخش زیادی از صنایع دستی استان را در آنجا داشته باشیم.

وفایی اضافه نمود: مجموعه گنجعلی خان در 60 سال اخیر، مرکز داد و ستاد بوده که پایه آن هم معمولا مس بوده است. هنوز هم این فراوریات در این بخش بازار عرضه می گردد. واگذاری اتاق های این کاروانسرا نیز آغاز شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 187

به "مافیای فیروزه در کرمان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مافیای فیروزه در کرمان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید