فناوری کنترل نویز فعال؛ یکی از بهترین دستاوردهای خودروسازی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، در حال حاضر این فناوری مراحل تکامل خود را طی می نماید و هدف نهایی آن این است که قابلیت دستکاری حرف زدن سرنشینان را داشته باشد.

فناوری کنترل نویز فعال؛ یکی از بهترین دستاوردهای خودروسازی

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، نرم افزار کنترل نویز فعال یا (Active Acoustics software) در حال حاضر تبدیل به یکی از امکانات اساسی خودروهای روز جهان تبدیل شده است و یکی از هسته های اصلی خودروهای امروزی به شمار می رود.

سیستم های اولیه حذف نویز صدا تنها در دامنه فرکانس نسبتا کمی موثر هستند. به طور مثال در بخش کنترل لرزش و ارتعاش موتور عملکرد خوبی دارد اما از حذف صدای جاده و یا باد ناتوان است.

حال بسته نرم افزاری جدیدی توسط شرکتی با نام Silentiun معرفی شده است که امکان حذف صدای جاده با استفاده از سیگنال های فراوری شده توسط میکروفون ها و حسگرهای که بر روی سیستم تعلیق خودرو نصب شده اند را دارد.

این سیستم جدید بر روی محصولات گروه جگوار لندرور از جمله جگوار XF، جگوار F-Pace و رنجرور ولار نصب شده است. همچنین این سیستم می تواند نویز فراوری شده را در طیف وسیعی از فرکانس ها از 20 هرتز تا 1 کیلو هرتز (1000 هرتز) دریافت کند.

جدای از سر و صدای جاده، نرم افزار Active Acoustics می تواند به گونه ای تنظیم گردد تا با تشخیص طیف وسیعی از صداهای ناخواسته تنها صدای مطلوب را در اتاق خودرو پخش کند.

در واقع این نرم افزار عملکرد مشابه ای با کنترل نویز فعال دارد. همچنین این فناوری قادر است تا سر و صدای دلپذیر از خود فراوری کند. حتی امکان هشدار دادن به راننده و فراوری صدای آمبولانس، خودروی آتش نشانی و پلیس نیز وجود دارد.

در حال حاضر این فناوری مراحل تکامل خود را طی می نماید و هدف نهایی آن این است که قابلیت دستکاری حرف زدن سرنشینان را داشته باشد.

این شرکت توانسته با ایجاد یک فضای کروی با قطر 330 میلی متر، صدا و کیفیت هر فرد را به صورت جداگانه کنترل کند به گونه ای که صدای هر سرنشین به یکدیگر نرسد و هر فرد در حباب صوتی خود قرار بگیرد.

البته تا رسیدن به این سطح حداقل به 3 سال زمان برای تحقیق و توسعه احتیاج است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 821

به "فناوری کنترل نویز فعال؛ یکی از بهترین دستاوردهای خودروسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری کنترل نویز فعال؛ یکی از بهترین دستاوردهای خودروسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید