سفال سلطان آباد، خلاقیت ماندگار

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، سفال یکی از خلاقیت های ماندگار انسان است که از دوران نوسنگی به بعد به کار برده است و در مطالعات انسان شناسی و تاریخ هنر اهمیت بسزایی دارد تا جایی که اهمیتی مشابه آن برای هیچ فرهنگی دیگر متصور نیست.

سفال سلطان آباد، خلاقیت ماندگار

طی قرون هفتم و هشتم هجری سفال هایی در عرصه هنر سفالگری فراوری شده اند که به ظروف سلطان آباد مشهور شده اند. خاستگاه این سفال ها دقیقاً تعیین نیست و نام سلطان آباد توسط پروفسور پوپ، ایران شناس فرانسوی، به این ظروف اطلاق شده است و دلیل آن هم خریدوفروش این ظروف در منطقه سلطان آباد بوده است.

از جمله مناطقی که با عنایت به وجود شواهد و قراین احتمال می رود خاستگاه ظروف سلطان آباد باشند می توان به محوطه آوه ساوه، تپه سیدون ابراهیم آباد اراک و محوطه ذلف آباد فراهان اشاره نمود.

دو نمونه دارای ماده تاریخ از این ظروف به دست آمده است که در حال حاضر در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می شوند و دارای تاریخ های 672 و 677 هجری هستند.

رنگ مایه غالب این سفال ها خاکستری و فرم های آن اغلب کاسه ای شکل است و تزیینات خارجی ظرف از جمله ویژگی های عمده این ظروف محسوب می گردد.

تزیینات گل و گیاه، گوزن، پرندگان، عنقا یا سیمرغ و مناظری که به طبیعت کاملاً نزدیک بودند، صحنه های نقاشی و تزیینات سفال را تشکیل دادند. تصویر انسان در کسوت مغولی با رنگ های سیاه و آبی فیروزه ای که اغلب دارای زمینه ای به رنگ نیلی یا شیری هستند از دیگر ویژگی های ظروف سلطان آباد است. در این دوره گروهی از نقش های تزیینی اقتباس شده از مغولان ناحیه شرقی از جمله اژدها، ققنوس و شکوفه گل نیلوفر (لوتوس) در هنر ایران ظهور یافتند. اژدها به صورت سنتی نماینده امپراتور و ققنوس در کنار آن نماینده ملکه بود. گل نیلوفر نزد مغولان و در دربار ایشان به عنوان نمادی مهم محسوب می شد. گل نیلوفر می توانست با طرح های گیاهی و گلدار سنتی اسلامی سازگار گردد و از طرفی ققنوس به شکل پرنده اسطوره ای ایران، یعنی سیمرغ درآمد.

تکنیک عمده ظروف سلطان آباد نقاشی زیر لعاب است. در این شیوه ابتدا ظروف شکل گرفته و خشک شده را در کوزه می پختند و پس از آن تزیینات موردنظر را روی سفال نقش نموده و می پختند. سپس مایع لعاب شفاف و بی رنگ را روی بدنه سفال می ریختند و دوباره آن را به کوره می بردند تا نقوش ایجاد شده بر روی ظرف تثبیت شوند.

* دکتری باستان شناسی

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 439

به "سفال سلطان آباد، خلاقیت ماندگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفال سلطان آباد، خلاقیت ماندگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید