زیارت خضر نبی (ع) در جزیره هرمز

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، جزیره هرمز در فاصله 18 کیلومتری شمال شرق جزیره قشم و در مختصات 56 درجه و 26 دقیقه طول جغرافیایی، 7 درجه و 5 دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده است و از بخش شهری قشم است.

زیارت خضر نبی (ع) در جزیره هرمز

زیارتگاه خضر نبی (ع) در 8 کیلومتری جنوب شرقی هرمز نزدیک ساحل دریا قرار گرفته است.

این بنا تنها زیارتگاه در این منطقه است. مردم جزیره هرمز برای برطرف احتیاج و برآورده شدن حاجت هایشان به زیارتگاه خضر نبی (علیه السلام) متوسل می شوند.

تاریخچه بنا

به گفته اهالی محلی، این بنا بیش از 200 سال قدمت دارد اما با توجه به اینکه پراکنندگی قطعه ای چینی آبی و سفید و سلادون (مشخصه عصر صفوی) در اطراف بنا وجود دارد نشانگر آن است که قدمتی بیش از 200 سال دارد. احتمالاً این بنا در دوره صفویه مورد توجه بوده است.

در گزارش باستان شناسی جزیره هرمز در زمستان 1355 که از طریق حسین بختیاری صورت گرفته، آمده است: ابن بطوطه در سال 732 هجری قمری به هنگام بازدید از هرمز از این بنا دیده نموده و می نویسد: در شش میلی جرون مزاری است منسوب به خضر و الیاس که گفته می گردد نمازخانه پیغمبران مزبور و کراماتی از آن ظاهرِ شده است و زاویه ای هم در آنجا وجود دارد که در آن یکی از مشایخ از مسافرین پذیرایی می نماید و ما روزی را در آن به سر بردیم.

مشخصات بنا

این بنا دارای نقشه مستطیل شکل در ابعاد 6*10,50 متر است و در سال های اخیر با مصالح جدید بازسازی شده است. مصالح اصلی بنا سنگ های بی شکل و سنگ مرجانی (دریایی) با ملاط ساروج و گچ بوده است.

درگاه ورودی با طاق قوسی شکل در وسط ضلع شرقی بنا قرار گرفته است که پس از عبور از آن دالان کوچکی به درازای 1,60 متر و پهنای و بلندای 1.70 متر به فضای اصلی بنا راه دارد. وسعت این فضا 17 متر است و بدنه دیوار آن تا سقف از طریق گچ روکش شده است.

در ضلع غربی این فضا محراب قرار گرفته است که در دو طرف محراب دو طاقچه با طاق جناغی در اندازه 65* 40 سانتی متر تعبیه شده است. در قسمت فوقانی محراب، نورگیری در اندازه 70*45 سانتی متر ساخته شده است. در دو طرف شمال و جنوب فضای اصلی بنا دو اتاق مشابه یکدیگر در اندازه 1,5* 3.70 متر قرار گرفته است، هرکدام از این اتاق ها دارای طاقچه هایی برای قرار دادن شمع هستند. در قسمت فوقانی ضلع غربی اتاق ها یک نورگیر به اندازه 60*55 سانتی متر تعبیه شده است. هم اکنون درگاه های این دو اتاق از درون فضای اصلی مسدود شده و فقط اتاق جنوبی از بیرون دارای یک در چوبی است که به عنوان انبار مورد استفاده قرار می گیرد. در قسمت بیرونی دیوار ضلع شرقی قسمتی از بنای اصلی نمایان است که از سنگ و ساروج است و در فاصله 4 متری این قسمت نیز آثار معماری سنگ و ساروج است که احتمالاً از بخش های اصلی بنا بوده است.

پوشش سقف گنبدی است که در رأس آن میله ای 50 سانتی متری قرار گرفته است که با گچ و سیمان روکش شده و ارتفاع بنا از سطح زمین 6 متر است.

نوع بهره برداری

زیارتگاه خضر نبی (ع) جنبه مذهبی دارد و مردم منطقه در ایام به خصوصی برای دریافت حاجت به این محل می آیند.

عوامل تزیین کننده

از عوامل تزیین بنا می توان به طاق قوسی شکل درگاه ورودی و طاقچه های کوچک با طاق جناغی و نورگیرها اشاره نمود.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 965

به "زیارت خضر نبی (ع) در جزیره هرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیارت خضر نبی (ع) در جزیره هرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید