راه اندازی رشته زمین شناسی نفت در دانشگاه تبریز

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، رشته زمین شناسی نفت در دانشگاه تبریز با اخذ مجوز از شورای عالی توسعه وزارت عتف راه اندازی شد.

راه اندازی رشته زمین شناسی نفت در دانشگاه تبریز

به گزارش خبرنگار استانهای خبرنگاران، رشته زمین شناسی نفت در دانشگاه تبریز با اخذ مجوز از شورای عالی توسعه وزارت عتف، راه اندازی شد.

با اخذ مجوز از شورای عالی توسعه وزارت عتف، دانشگاه تبریز نیز با پیگیری های مسئولان دانشگاه این رشته را در گروه علوم زمین دانشکده علوم طبیعی راه اندازی نموده است و از مهرماه سال 1401 آماده پذیرش دانشجویان داخلی و بین المللی است.

دانشگاه تبریز اکنون جزو یکی از پنج دانشگاه کشور است که در آن رشته زمین شناسی نفت راه اندازی شده است. این رشته اکنون در دانشگاه های تهران، شهید چمران اهواز، شهید بهشتی و خوارزمی دایر است.

یادآور می گردد؛ گروه زمین شناسی دانشکدۀ علوم طبیعی به عنوان یکی از نخستین گروه های آموزشی دانشکدۀ علوم سابق این دانشگاه، از سال 1348 شمسی فعالیت خود را شروع نموده است و با توسعه گرایش ها و مقاطع تحصیلی، در سال 1394 به گروه علوم زمین تغییر نام یافته است. این گروه هم اکنون در هشت گرایش پترولوژی، زمین شناسی مالی، هیدروژئولوژی، زمین ساخت، زمین شیمی، زمین شناسی زیست محیطی، چینه شناسی و فسیل شناسی و زمین شناسی نفت دانشجوی دوره کارشناسی ارشد تربیت میکند. مقطع دکتری نیز در گرایش های پترولوژی، زمین شناسی مالی، هیدروژئولوژی دانشجو می پذیرد.

نفت خام در اثر دفن بقایای بدن جانوران و گیاهان مانند پلانکتون ها، جلبک ها و مواد گیاهی در لایه های رسوبی و پختگی حرارتی آن ها در طول میلیون ها سال تشکیل می گردد. نفت و گاز پس از تشکیل در سنگ منشأ به سمت لایه های مخزن که حاوی تخلخل و تراوایی کافی هستند، مهاجرت می نمایند تا در یک ساختار زمینشناسی مناسب مانند تاقدیس ها یا نفتگیر های چین های به تله بیافتند.

بیش از 50 درصد نفت و گاز دنیا در حوضه رسوبی زاگرس و خلیج فارس به تله افتاده است. زمین شناسی نفت یکی از شاخه های زمین شناسی است که هدف آن ارائه خدمات اکتشافی به بخش بالادستی صنعت نفت است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند ضروری است که پیش زمینه خوبی در زمینه رسوب شناسی، فسیل شناسی، مدلسازی، تجزیه و تحلیل داده های اکتشافی، علوم کامپیوتر و زبان انگلیسی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 فروردین 1401 بروزرسانی: 6 فروردین 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1425

به "راه اندازی رشته زمین شناسی نفت در دانشگاه تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی رشته زمین شناسی نفت در دانشگاه تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید