توصیه های ساده برای اطفای حریق های کوچک

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ضمن تاکید بر لزوم آموزش نکات ایمنی و مقابله با حوادث به شهروندان نکاتی را درباره نحوه برخورد با حریق های کوچک تشریح کرد.

توصیه های ساده برای اطفای حریق های کوچک

به گزارش گروه حوادث مجله دانلود و سرگرمی، سید جلال ملکی در مصاحبه با ایسنا در باره نحوه برخورد و اطفا حریق های کوچک که به اصطلاح به آن ها حریق موضعی گفته می گردد اظهار کرد: حوادث آتش سوزی، حتی آن دسته از حریق های گسترده معمولا از یک شعله کوچک آغاز می شوند.

وی با بیان بر اینکه به این حریق ها موضعی گفته می گردد اظهار کرد: در بسیاری از موارد حریق اطفا حریق و شعله در لحظات اولیه حتی احتیاج به خاموش نماینده ها هم ندارد. برای مثال آتش سوزی هایی که در منزل اتفاق می افتد معمولا موارد مشخصی است که اگر شهروندان از وقوع آن زود باخبر شوند می توانند آن را اطفا نمایند.

آب روی روغن داغ نریزید

ملکی با اشاره به شعله ور شدن غذا حین انجام پخت و پز گفت: اگر روغن آنقدری داغ گردد که به درجه خوداشتعالی برسد خود به خود شعله ور می گردد، در این شرایط بعضی افراد که برای پاسخ به حادثه از تمرکز لازم برخوردار نیستند برای خاموش کردن آتش روی روغن داغ، آب می ریزند که همین اقدام باعث افزایش شعله وری می گردد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران ادامه داد: در زمینه این نوع از حریق های موضعی راه های بسیاری وجود دارد. در این مورد خاص می توان ضمن بستن شیر اصلی گاز، درب ماهیتابه یا قابلمه را بگذارند تا هوا به آتش نرسد.

وی جان افراد را در اولویت دانست و در این باره گفت: البته اگر شهروندان احساس کردند که با اقدام کردن نسبت به اطفا حریق جان خود یا اطرافیانشان در خطر می افتد باید حفظ سلامتی را در اولویت قرار دهند. حین وقوع حریق تماس با سازمان آتش نشانی تهران نیز یکی از اولویت ها است.

ملکی ضمن بیان اینکه برخورد با این دسته از حوادث طی کلاس های آتش نشانی تهران آموزش داده می گردد گفت: اطفا بعضی از این حوادث احتیاج به خلاقیت هم دارد که شهروندان طی کلاس های آموزشی آتش نشان داوطلب برخورد با این دسته از حریق ها را نیز آموزش می بینند.

وی بر لزوم فراگیری آموزش های مقابله با حوادث تاکید نمود و در این باره گفت: اگر شهروندان رفتار حریق و نحوه مقابله با آن را آموزش ببینند قطعا در کاهش خسارت های یک حادثه تاثیر بسیاری خواهد داشت.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در خاتمه با تاکید بر اینکه شهروندان می توانند برای خاموش کردن این حریق ها از هر وسیله ای که دم دست هست اسفاده نمایند گفت: برای مثال با آب، خاک، پتو و.. می توانند این حریق ها را اطفا نمایند، برای مثال گفته می گردد اگر فردی آتش گرفته او را بخوابانید و غلت بدهید چرا که اینگونه اکسیژن کمتری به حریق می رسد و زودتر خاموش می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 452

به "توصیه های ساده برای اطفای حریق های کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های ساده برای اطفای حریق های کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید