بافت تاریخی ابرکوه یزد در معرض آسیب جدی است

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، بافت تاریخی ابرکوه متشکل از خانه های زیبای تاریخی، قلعه، مسجد، حمام و ده ها عنصر زیبای دیگر تاریخی است که ریشه در هنر معماری و خلاقیت مردم این دیار دارد و همین ویژگی های منحصربه فرد سبب شد تا این بافت تاریخی ابرکوه پس از سال ها پیگیری ثبت ملی گردد.

بافت تاریخی ابرکوه یزد در معرض آسیب جدی است

در نامه اعلام ثبت ملی شدن بافت تاریخی ابرکوه که به تازگی به میراث فرهنگی استان یزد رسیده اعلام شده که این بافت به شماره 31526 به تاریخ اول تیرماه 95 در لیست آثار ملی ثبت شده است.

هنوز مهر و امضای این نامه خشک نشده و تابلوی ثبت ملی شدن این بافت به خوبی بر پیکره دیوارهای کاهگلی این بافت جا خوش ننموده که بخشی از این بافت به وسیله بعضی ساکنان آن تخریب شد.

در بافت تاریخی میبد و در محله ها و مناطقی نظیر فیروزآباد، مهرجرد، رکن آباد، بفروئیه و محمودآباد تخریب هایی صورت گرفت که با هشدار میراث فرهنگی و معاون امور عمرانی استاندار یزد که حساسیتی ویژه روی بافت های تاریخی دارد، موضوع رسانه ای شد.

هنوز یک ماه از این ماجرا نگذشته که این بار خبر از تخریب بافت تاریخی ابرکوه به گوش می رسد و این امر ظاهرا به یک فرایند در بافت های تاریخی تبدیل شده و هر روز بخشی از بافت تاریخی یا خانه های قدیمی دستخوش تخریب می شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استانی در خصوص تخریب بافت تاریخی ابرکوه گفت:

این تخریب به علت ایجاد راه دسترسی به راستا اصلی از داخل بافت تاریخی اجرا شده و بخشی از حصار جنوبی بافت تاریخی شهر ابرکوه ویران شده است.

محمدمهدی شرافت بیان نمود:

یگان حفاظت میراث فرهنگی ابرکوه به سرعت و به محض اطلاع وارد عمل شده و اقدامات لازم را انجام داده و از تخریب بیشتر جلوگیری نموده است.

حالا با همکاری نیروی انتظامی تعدادی از عاملان این تخریب شناسایی شدند و پفراینده رسیدگی به این موضوع تکمیل شده و در دست آنالیز است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی ابرکوه در خصوص پفراینده تخریب های قبلی اعلام نموده بود که تخریب بافت های تاریخی جرم است و به وسیله مراجع قانونی پیگیری می گردد.

به نظر می رسد اگر نیازهای بافت تاریخی مورد آنالیز قرار گیرد و به خواسته های مردم توجه گردد، شاید بتوان راه حلی عاقلانه تر از تخریب برای دسترسی مردم به نیازهایشان در بافت تاریخی پیدا کرد.

زمانی که بافت های تاریخی به حال خود رها شوند و تنها با نصب یک تابلو برای معرفی به عنوان اثر ملی بسنده گردد، طبیعی است که مردم خودشان ناآگاهانه وارد عمل شده و دست به اقداماتی می زنند که بسیاری از آنها قابل جبران نیست.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1471

به "بافت تاریخی ابرکوه یزد در معرض آسیب جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بافت تاریخی ابرکوه یزد در معرض آسیب جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید