آلودگی هوا هر سال 7 میلیون نفر را می کُشد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران :مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه فروردین امسال، پاک ترین و مهر، آلوده ترین ماه های تهران بود، گفت:کرونا در یک سال، کمتر از یک و نیم میلیون را در دنیا کُشته است ولی آلودگی هوا هر سال 7 میلیون نفر را می کُشد.

آلودگی هوا هر سال 7 میلیون نفر را می کُشد

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، حسین شهیدزاده در سخنرانی که به صورت ویدئوکنفرانس و در قالب رویداد کلیماتون تهران 2020 برگزار گشت اظهارداشت: اگر نحوه زیست شهری در تهران تغییر نکند، شاهد تغییرات سریع اقلیمی و گسترش روزافزون مسائل و مسائل موجود خواهیم بود که افزایش دمای هوا در این کلان شهر از جمله آثار و تبعات آن برای سال ها و دهه های آینده است.

وی درباره دلایل عمده تسریع تغییرات اقلیمی در تهران، شرح داد: افزایش گازهای گلخانه ای به دلیل ازدیاد استفاده از سوخت های فسیلی، تبدیل فضای سبز و باغات اطراف و داخل شهر به کاربری های صنعتی، مسکونی و اداری و تولید روزافزون گاز متان به علت دفن انبوه زباله های تولید شده از جمله عوامل سرعت دریافت تغییرات اقلیمی در تهران است.

شهیدزاده در مورد راهکارهای کاهش سرعت تغییرات اقلیمی در تهران، اظهار کرد: ایجاد محدودیت برای تغییر کاربری اراضی، جلوگیری از توسعه محدوده شهر، افزایش پوشش گیاهی، جدیت در اجرای طرح های ترافیکی کاهش و کنترل آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو و جایگزینی وسایل نقلیه پاک به جای وسایل نقلیه آلاینده از راهکار های کاستن از تغییرات سریع اقلیمی تهران است.

در مورد ارتباط تغییرات اقلیمی با آلودگی هوا گفت: سوخت های فسیلی، گازهای CO و CO2 تولید می کنند که اولی باعث آلایندگی هوا و دومی باعث گرمایش زمین می شوند و گرم ترشدن هوا نیز به نوبه خود، موجب تولید اُزون بیشتر می شود که آلودگی بیشتر هوا را در پی دارد و علاوه بر همه اینها، منجر به آتش سوزی جنگل ها می شود که آخرین نمونه اش در استرالیا رخ داد و آلودگی هوای زیادی هم ایجاد کرد.

شهیدزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ویروس کرونا که یک سال است همه دنیا را به خودش مشغول کرده، تا امروز کمتر از یک و نیم میلیون فوتی داشته در صورتی که هر ساله در دنیا حدود 7 میلیون مرگ زودرس ناشی از آلودگی داریم، اظهار کرد: خسارت اقتصادی آلودگی هوا در دنیا نزدیک به 5 هزار میلیارد دلار است.

وی درباره جایگاه تهران و ایران در بین کلان شهرها و کشورهای دنیا از نظر آلودگی هوا با توجه به آلاینده ذرات معلق زیر دو و نیم میکرون، گفت: از این نظر در رده بندی سال 2019، ایران در رده 27 کشورهای دنیا و تهران در ردیف 24 کلان شهرهای دنیا قرار دارند و دهلی هند و داکای بنگلادش به ترتیب در رتبه های اول و دوم پایتخت های آلوده دنیا ایستاده اند.

شهیدزاده با بیان اینکه اگر به تقویم کیفیت هوای پایتخت نگاهی بیندازیم، فرایند غلظت آلاینده های تهران رو به کاهش بوده و اگر 6 ماه اول امسال را با مدت مشابه سال گذشته از روش مشابه محاسبه و مقایسه کنیم، کیفیت هوای نیمه نخست امسال از سال گذشته، کمی بهتر بوده و به ویژه بهار سالم تری داشتیم، شرح داد: البته در پاییز امسال، این کفه به سمت سال قبل سنگینی می کند و پاییز پارسال به دلیل بارش های بیشتر، هوای بهتری داشتیم و در مجموع، فروردین امسال، پاک ترین و مهر، آلوده ترین ماه های تهران در 8 ماه گذشته بودند.

وی در مورد منابع اصلی تولیدآلایندگی هوای تهران گفت: منبع اصلی آلودگی تهران، منابع متحرک شامل خودروهای سواری، خودروهای دیزل و موتورسیکلت ها هستند که 61 درصد ذرات معلق و 83 درصد آلاینده های گازی را تولید می کنند و البته در این میان، سهم صنایع، نیروگاه ها و پالایشگاه ها را نیز باید مورد توجه قرار داد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر اینکه حدود 35 درصد از آلاینده اصلی هوای تهران، ناشی از تردد خودروهای دیزلی است، گفت: 7 درصد خودروهای سبک فرسوده تهران، 38 درصد آلاینده های مجموع خودروهای سبک را تولید می کنند و این آمار، راه را به ما نشان می دهد و به ما می گوید که در ابتدا باید سراغ چه خودروهایی برویم و نکته قابل تأمل این است که به رغم آنکه قانون مصوب در این باره وجود دارد اما متأسفانه اجرای این قوانین با مسائلی روبه رو است.

وی با اشاره به اینکه فروردین امسال، پاک ترین و مهر، آلوده ترین ماه های تهران بوده است، بیان داشت:کرونا در یک سال، کمتر از یک و نیم میلیون را در دنیا کُشته، آلودگی هوا هر سال 7 میلیون نفر را می کُشد

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 771

به "آلودگی هوا هر سال 7 میلیون نفر را می کُشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا هر سال 7 میلیون نفر را می کُشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید