قدرت جالب کلاغ ها در تشخیص چهره انسان

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، کلاغ ها موجودات بسیار باهوشی هستند که توانایی تشخیص چهره انسان ها را دارند و برای کسانی که به آن ها غذا می دهند، هدایایی مانند دکمه، سوزن و ... می آورند، ولی علاقه کلاغ ها به اشیای براق بیشتر از افسانه ها سرچشمه می گیرد تا واقعی.

قدرت جالب کلاغ ها در تشخیص چهره انسان

به گزارش ایسنا، کلاغ پرنده ای است که به راسته گنجشک سانان تعلق دارد. با وجود انجام نشدن تحقیقات آماری درباره پرندگان شهر هایی مانند تهران و نبود آمار دقیقی از جمعیت گونه های مختلف پرندگان، اما افزایش گونه های پرندگان طی 10 سال اخیر در شهر هایی مانند تهران قابل چشم پوشی نیست. فقدان دشمن طبیعی در شهر می تواند از مهم ترین دلایل این شرایط باشد. در شرایط طبیعی با کاهش قدرت جسمی کلاغ ها به علت فقدان تغذیه کافی، پرندگان شکاری آن ها را شکار می نمایند، اما در شهر هایی مثل مرکز دشمنی برای کلاغ ها وجود ندارد.

کلاغ ها همه چیز خوار هستند. در شرایط کلی وقتی پرندگان نتوانند در طبیعت غذای مورد احتیاج خود را تأمین نمایند، ضعیف می شوند و از بین می روند، ولی در پارک ها کلاغ های پیری را می بینیم که نمی توانند پرواز نمایند و راه می روند، ولی کماکان زنده هستند، چون یا مردم به آن ها غذا می دهند و یا کلاغ ها به زباله ها و پسماند های غذایی دسترسی دارند و این اتفاقی است که باعث افزایش جمعیت کلاغ های پیر در تهران و تمام شهر های بزرگ می گردد.

تغییر در جمعیت جانداران می تواند تبعاتی را برای محیط زیست در پی داشته باشد. وقتی تعداد کلاغ ها و جانوران دیگر زیاد می شوند، تعادل اکولوژیک به هم می خورد و بر زندگی دیگر جانداران هم تاثیر می گذارد. در صورت افزایش قیمت کلاغ ها، آن ها می توانند به جایگاه های لانه گزینی سایر پرندگان تعرض نمایند و یا رقیب تغذیه آنان شوند.

یکی دیگر از ویژگی های کلاغ ها این است که آن ها مدت طولانی با والدینشان زندگی می نمایند. کلاغ های جوان می توانند به والدینشان برای بزرگ کردن جوجه کلاغ ها یاری نمایند. اغلب دارای پیوند های محکم خانوادگی هستند. هم جنس نر و هم جنس ماده برای ساخت لانه و بزرگ کردن جوجه ها مشارکت می نمایند. یکی دیگر از ویژگی های کلاغ ها برگزاری مراسم خاکسپاری برای همنوعانشان است.

کلاغ ها قدرت تشخیص چهره دارند می توانند چهره انسان ها را به یاد بیاورند. کلاغ ها به موجوداتی که با آن ها دوستی کند، هدیه می دهند. در افسانه ها گفته می گردد که آن ها سارقان اجناس براق هستند؛ موضوعی که ثابت نشده است.

کلاغ ها موجوداتی با زندگی اجتماعی هستند. وقتی جوجه کلاغی از درخت به پایین می افتد، کلاغ ها به علت اجتماعی بودن با قارقار و سر و صدا همدیگر را آگاه می نمایند تا با یاری هم مشکل را حل نمایند بنابراین نباید به آن محل نزدیک شویم. آن ها بعلاوه برای مراقبت از قلمروشان با هم متحد می شوند و در پرواز های گروهی و تهاجمی و گاهی با ایجاد سرو صدا حیواناتی که مهاجم یا شکارچی هستند را تعقیب می نمایند و آن ها را فراری می دهند.

کلاغ ها در بین پرندگان بالاترین رده هوشمندی را دارند. علت اصلی حمله کلاغ به انسان از بین رفتن زیستگاه هایشان و دفاع از همنوع خود است. در نتیجه دفاع از همنوع و نجات دادن او از هوشمندی آن ها سرچشمه می گیرد. به عنوان نمونه اگر انسان ها، کلاغ مریض یا زخمی را در دست بگیرند، لاشه کلاغی در مسیر حرکتی آن ها باشد یا جوجه کلاغی فاقد توان پرواز در اطراف آن ها باشد، خوی وحشی گری پیدا می نمایند و با حمله به انسان و نوک زدن به سرش باعث آسیب به او می شوند.

زیستگاه های طبیعی کلاغ ها در شهر ها یعنی باغ ها، خانه های ویلایی و پارک های قدیمی و بزرگ که دارای درختان بلند و کهن بوده اند یا از بین رفته یا درختان شان را قطع نموده اند. به همین علت کلاغ ها در منطقه ها عمومی شهر لانه سازی می نمایند که جای مناسبی برای آن ها نیست. با لانه سازی در اماکن پر رفت و آمد، احتمال دیده شدن جوجه کلاغ، کلاغ زخمی و لاشه شان در این اماکن وجود دارد بنابراین تلاقی بین کلاغ و انسان در حال تشدید است البته کلاغ از ابتدا خوی مهاجم نداشته است و هنوز هم ندارد. موجود بسیار باهوشی است و با نزدیک شدن انسان به او به سرعت فرار می نماید مگر در بعضی پارک ها که عادت دریافت غذا از انسان را پیدا نموده است البته در این مورد نیز اجازه نزدیک شدن بسیار را نمی دهد و ترجیح بر حفظ فاصله امن خود دارد چراکه خود را در مقابل انسان آسیب پذیر می داند.

آموزش های شهروندی، راه حل کاهش تعارض انسان ها و کلاغ هاست تا آگاهی آن ها نسبت به این موضوع بالا رود. به عنوان نمونه اگر با لاشه کلاغ روبه رو شدیم به مسئولان پارک یا شهرداری ها خبر دهیم. در صورت مواجهه با کلاغ زخمی به فردی کاربلد با پوشش مناسب خبر دهیم تا به آن رسیدگی کند. اگر با جوجه کلاغی که بر زمین افتاده روبه رو شدیم، اصلا به آن نزدیک نشویم.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1402 بروزرسانی: 30 تیر 1402 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1697

به "قدرت جالب کلاغ ها در تشخیص چهره انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت جالب کلاغ ها در تشخیص چهره انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید