عزتی: اگر اهمیت تحصیل جا نیافتد صد تا تبلت هم مسئله ای حل نمی کند ، مجیدی: به بچه های کار به شکل گنج نگاه می کنم

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، مجید مجیدی و عوامل فیلم خورشید در ایران از دغدغه بچه ها کار سخن گفتند.

عزتی: اگر اهمیت تحصیل جا نیافتد صد تا تبلت هم مسئله ای حل نمی کند ، مجیدی: به بچه های کار به شکل گنج نگاه می کنم

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مقاطع تحصیلی در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، نشست فیلم خورشید همزمان با جشنواره فیلم کودک و نوجوانان اصفهان در سینما فرهنگ تهران با حضور مجید مجیدی، کارگردان، امیر بنان، تهیه نماینده و جواد عزتی، روح الله زمانی، شمیلا شیرزاد، ابوالفضل شیرزاد، مانی غفوری بازیگران فیلم برگزار گردید.

در این نشست مجید مجیدی کارگردان فیلم گفت: در ابتدا از دست اندرکاران جشنواره کودک تشکر می کنم. در شرایط سختی هستیم و امیدوارم این شرایط هرچه زودتر تمام گردد و شاهد رونق سینما باشیم.

وی اظهار داشت: خورشید به موضوع بچه ها کار می پردازد که همه کشور ها درگیر آن هستند. این معضل فراتر از بحث حکومت ها و دولت هاست. طبق تحقیقاتی که داشتم متوجه شدم که این معضلات نیازمند مشارکت عمومی است. این بچه ها آینده سازان کشور هستند و اگر به آن ها توجه نکنیم این معضل گریبانگیر می گردد. از این دست مسائل اجتماعی به تمام اجتماع مرتبط است.

او ادامه داد: تمام بچه های که کار می نمایند آسیب های خانوادگی دارند که برای گذران زندگی خود و خانواده مجبور به کار کردن هستند. دوست داریم شرایطی ایجاد گردد که بچه ها مجبور به کار نباشند. به هر حال در این شرایط فعلی بحث آموزش این بچه ها اهمیت دارد. در تحقیقاتم با مدرسه ای روبرو شدم که توسط خیریه ها برای بچه ها کار تشکیل شده بود و در آن مدرسه به مسائل بچه ها رسیدگی می کردند. این موضوع باعث شد که به این دست مدرسه ها توجه ویژه داشته باشم و این مسئولیت اجتماعی است، ما باید در کنار فیلم، پویش هایی را با همکاری موسسات خیریه برقرار کنیم و اصحاب رسانه هم یاری نمایند تا مشارکت مردمی ایجاد گردد و مدرسه بسازیم.

وی ادامه داد: می توانیم برای این بچه ها کار آفرینی کنیم و به آن ها مهارت بیاموزیم. من به این بچه ها به شکل گنج نگاه می کنم که هر یک استعداد ویژه ای دارند. بچه های فیلم هم کودک کار بودند و ما با آن ها ارتباط برقرار کردیم. تمام این بچه ها استعداد دارند. شمیلا سلبریتی ونیز شده بود و توجه ها را جلب نموده بود.

جواد عزتی بازیگر فیلم خورشید در این نشست گفت: اگر نتوانیم در خانواده ها اهمیت تحصیل را جا بیاندازیم صد تبلت هم داشته باشند، اتفاقی نخواهد افتاد.

وی گفت: اگر یک مادر وظیفه خود بداند بدون تبلت هم می تواند فرهنگ و آداب را به کودکش بیاموزد. سینما می تواند این نقش را ایفا نماید و فرهنگ بیاموزد. مثال واقعی برای این فیلم داشتیم و کسانی هستند که در واقعیت این کار را می نمایند. نقشی که بازی کردم برایم از این جهت جذاب بود که شخصا دغدغه داشت و به دنبال یاری بچه ها بود.

روح الله زمانی بازیگر نوجوان این فیلم گفت: حالم خوب است و از لحاظ کرونا مسئله ای ندارم. جایزه ونیز را در ایران دریافت کردم. از دریافت جایزه شادمان شدم، اما فکر نمی کردم که کودکی که نمی توانست سه کیلومتر هم از محل زندگیش دور گردد، از قاره ای دیگر جایزه بگیرد.

در این نشست مانی غفوری با تاکید به این که امیدوارم که جشنواره فیلم کودک و نوجوان بتواند استعداد های بچه ها را شناسایی کند، گفت: تصمیم دارم کار در سینما را ادامه دهم. از آقای مجیدی سپاسگزارم که یاری کرد تا بتوانم بازی کنم. شخصیتی که بازی کردم بی ربط با زندگی واقعی من نیست. در وهله اول سینما و بعد ورزش برایم اهمیت دارد و این روز ها در رده نوجوانان تیم نیروی زمینی بازی می کنم.

ابوالفضل شیرزاد با اشاره به این که در زمان جشنواره ونیز ایران بود و ونیز نرفت، بیان نمود: خواهرم تصویری با من ارتباط می گرفت. عکس های او را می دیدم و شادمان بودم که دیگر کار نمی کنیم. من در مترو و چهارراه کار می کردم و گاهی برخورد بدی با من می شد. کودک کار بودن سخت است. من و خواهرم کار کردیم و می دانیم که چقدر سخت است.

سید محمدمهدی موسوی گفت: خاطرات بسیاری با این فیلم دارم و از موفقیت های خورشید شادمانم. این روز ها هم کار می کنم و هم درس می خوانم. ما نمی توانیم کار نکنیم. در بحران کرونا بعضی به رعایت پروتکل ها توجه نمی نمایند و مسافرت می فرایند و… مسئولین باید کاری جدی در این رابطه انجام دهند.

مجیدی با بیان این که در فیلم خورشید کوشش کردیم تا تحلیلی بر لایه های مختلف معضل بچه ها کار داشته باشیم، شرح داد: هر زمانی بخشی از جامعه فقیر گردد، بخش دیگر پولدارتر می گردد. معتقدم که در کیفر خواست کسانی که اختلاس می نمایند، باید به فقیر شدن بخشی از جامعه اشاره گردد که چه جنایتی انجام داده اند. استعداد های بالقوه وسرمایه هایی در این کشور وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما خاک می خورند. سعی نموده ایم در این فیلم به کلیشه ها نپردازیم و با ظرافت جلو برویم. چالش اصلی یک فیلم، فیلمنامه آن است. مرزبندی سختی است که بتوان مفاهیم بسیار مطرح نمود و کلیشه زده نشد.

این کارگردان ادامه داد: تماشاگران آثار یک کارگردان را با هم مقایسه می نمایند و باید هر بار نوآوری داشته باشیم. سخت ترین بخش توجه به نکات ریز درون داستان است. شمیلا استعداد خوبی در بازیگری داشت که می تواند تبدیل به چهره ای گردد و حتی روح الله استعداد برگزاری کارگاه بازیگری را دارد. او زمان ضبط خورشید در خصوص لنز از من سوال می کرد و متوجه می شد که در نما های مختلف چطور باید بازی کند. به سادگی نباید از این استعداد ها گذشت. در جشنواره فجر زمان محدودی برای رساندن فیلم به جشنواره داشتیم و فیلمبرداری پنج بهمن تمام شد. این کار اولین فیلم من بود که به این بحران خورد، تونل آب در سوله ای و قطعه قطعه ساخته شد و کار سختی بود، خورشید پنج درصد جلوه های ویژه داشت. 45 روز فیلمبرداری تونل طول کشید و دو ماه به زمان فیلمبرداری اضافه شد. تاکید داشتم که فیلم به جشنواره فجر برسد. مرسوم است که فیلم بعد از جشنواره بر اساس بازخورد ها و نظرات اصلاح گردد. بعد از دریافت بازخورد ها تغییراتی را اعمال کردم و نسخه ای که در جشنواره کودک پخش شد همان نسخه ارائه شده در ونیز بود.

جواد عزتی در سرانجام این نشست گفت: زمانی که مجید مجیدی قصه فیلم را برای من تعریف کرد، به من این جمله را گفت که اگر می توانی از این داستان بگذری نیا! شادمان بودم که در این کار بازی کردم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 695

به "عزتی: اگر اهمیت تحصیل جا نیافتد صد تا تبلت هم مسئله ای حل نمی کند ، مجیدی: به بچه های کار به شکل گنج نگاه می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزتی: اگر اهمیت تحصیل جا نیافتد صد تا تبلت هم مسئله ای حل نمی کند ، مجیدی: به بچه های کار به شکل گنج نگاه می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید