شواهد تازه تاریخی در تپه کوشکله سقز، ایجاد سایت موزه برای جذب توریست

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، طاهر قسیمی سرپرست هیأت کاوش گفت: در این فصل از کاوش های باستان شناسی، بقایای معماری از دو دورۀ تاریخی و قرون میانۀ اسلامی کشف شد که معین شدن تاریخ گذاری مطلق آن ها مستلزم آزمایشات سالیابی است.

شواهد تازه تاریخی در تپه کوشکله سقز، ایجاد سایت موزه برای جذب توریست

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه طراحی سایت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا توسعه وبسایت های حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

وی اضافه نمود: شواهد شناسایی شده از دوره اسلامی بیانگر ساختارهای سنگ چین و سازه های اجاق و تنور بوده و از دوره تاریخی هم یک ساختار خشتی و یک ردیف سنگ فرش به دست آمد.

این باستان شناس گفت : بر اساس حجم انبوه ذغال ها و تیرک های چوبی سوخته در کف فضای خشتی به نظر می رسد که ساختار یاد شده در اثر آتش سوزی دچار تخریب شده باشد که شاید بتوان این حادثه را از عوامل متروک شدن تپه کوشکله در دورۀ تاریخی دانست.

قسیمی توضیح داد: یافته های به دست آمده از این کاوش شامل قطعات سفال، قطعات آهنی و مفرغی، قطعات شیشه، اشیای سنگی و بقایای جانوری است.

به گفته سرپرست هیأت کاوش ، در این راستا علاوه بر مطالعه مواد فرهنگی، مطالعات میان رشته ای چون باستان جانورشناسی، باستان گیاه شناسی، زمین ریخت شناسی، باستان شیشه شناسی، مطالعات ژئومغناطیس، سالیابی رادیوکربن و سالیابی به شیوۀ گرمالیان انجام خواهد شد.

وی گفت: برنامه پژوهشی باستان شناختی تپه کوشکله، نخستین پروژه به منظور لایه نگاری در شهرستان سقز محسوب می گردد که می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار سایر پژوهشگران قرار دهد و بعلاوه بخشی از جدول گاهنگاری منطقه را تعیین کند.

او با بیان اینکه مجوز کاوش لایه نگاری تپه باستانی کوشکله شهرستان سقز از طرف پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است گف: در این راستا، برای حفاظت و معرفی این آثار ارزشمند هماهنگی های لازم با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ، به خصوص مسئولین شهرستان سقز انجام گرفته است.

این باستان شناس در سرانجام توضیح داد: با توجه به نقش مهم این پژوهش ها در روشن سازی پیشینه فرهنگی و سکونتی انسان در استان کردستان، می توان با یک برنامه ریزی درازمدت برای تداوم کاوش های باستان شناسی و ایجاد سایت موزه، در جذب گردشگران داخلی و خارجی به منطقه، تحولی چشمگیر ایجاد کرد.

چمدان

منبع: گردشبان
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1176

به "شواهد تازه تاریخی در تپه کوشکله سقز، ایجاد سایت موزه برای جذب توریست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شواهد تازه تاریخی در تپه کوشکله سقز، ایجاد سایت موزه برای جذب توریست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید