دریاچه جوشان دومینیکا

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، در محدوده این پارک تقریبا 7000 هکتاری پنج آتشفشان، ده ها چشمه آب گرم و دودخان (دهانه های آتشفشانی که از آن بخار و گازهای داغ خارج می گردد.) و یک دریاچه جوشان بسیار عظیم و شناخته شده وجود دارد.

دریاچه جوشان دومینیکا

پارک ملی مورن ترویس پیتونز در جزیره دومینیکا، منطقه ای قابل توجه از فعالیت های آتشفشانی است

دریاچه جوشان دومینیکا در واقع یک دودخان آب گرفته است که یک حفره باز در پوسته زمین است. این دریاچه با آب آبی-خاکستری فوران نماینده در دمای حدود 90 درجه سانتیگراد پر شده است. این آب با بخارها و گازهای داغی که گدازه های زیر زمین بیرون می آید گرم می گردد و سطح دریاچه معمولا با ابری از بخار احاطه شده است. دریاچه حدود 76 متر طول دارد و از این جهت دومین دریاچه داغ عظیم دنیا بعد از دریاچه فراینگ پن در دره وایمانگو در نیوزیلند است.

این دریاچه اولین بار در سال 1875 توسط دو مرد انگلیسی که مشغول کار در دومینیکا بودند دیده شد. اواخر همان سال، یک گیاه شناس دولتی و یکی از کاشفان اصلی مامور شدند این پدیده طبیعی را آنالیز نمایند. آن ها دمای آب را اندازه گرفتند و آن را بین 82 تا 92 درجه سانتیگراد در نزدیمکی لبه تخمین محدود کردند، اما اندازه گیری دمای مرکز دریاچه امکان پذیر نبود. آن ها تخمین زدند این دریاچه 60 متر یا بیشتر عمق داشته باشد.

عکس های دریاچه دومینیکا,جزیره دومینیکادریاچه جوشان دومینیکا در واقع یک دودخان آب گرفته است است که یک حفره باز در پوسته زمین است

این دریاچه با آب باران و دو جریان آب کوچک که به این منطقه کشیده شده، پر می گردد. این آب سپس روی گذازه ها روان می گردد و تا نزدیک به نقطه جوش گرم می گردد. سطح آب دریاچه و هم چنین فعالیت آن نوسان دارد و کم و زیاد می گردد.

پس از یک فوران در سال 1880 دریاچه تقریبا ناپدید شده بود و به جای آن یک چشمه آب گرم و بخار ایجاد شده بود. یکی از چشمگیرترین نوسان های این دریاچه در سال های 2004-2005 بود که عمق آن به 10 متر کاهش یافت و روز بعد دوباره به حالت عادی برگشت.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 804

به "دریاچه جوشان دومینیکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه جوشان دومینیکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید