ترفندهای چانه زدن ، چگونه در خرید سوغاتی تخفیف بگیرید!

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، قطعا شما هم با این مسئله روبرو شده اید که در سفر همواره قیمت ها بالاتر از حالت عادی است. فروشندگان محلی معمولا با تماشا مسافران قیمت های خود را افزایش می دهند و این مسئله معمولا نارضایتی و شکایت گردشگران را به همراه دارد. در سفرهای خارجی هزینه ها بالاتر بوده و باعث افزایش مخارج سفر می گردد. با توجه به این که چانه زدن در کشورهای خارجی چندان مرسوم نیست، باید از روش هایی استفاده گردد که پیروز عمل نموده و نتیجه دلخواه را برای خریدار داشته باشد. از این رو در این بخش قصد داریم تا ترفندهایی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن ها بتوانید تخفیف های خوبی از فروشندگان بگیرید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.راهکارهایی که در ادامه بیان می کنیم تجربیات دو گردشگر با نام های آنتونیو و آمانداست که با دوچرخه های خود در مدت دو سال به بسیاری از کشورهای جهان سفر نموده و اطلاعات خوبی به دست آوردند. آن ها توانستند مخارج سفر خود را به ده دلار در روز کاهش دهند و به ندرت پیش می آمد که بیشتر از این میزان هزینه نمایند.به گفته آنتونیو آن ها در سفر به این کشورها توانستند مهارت های چانه زنی خود را افزایش داده و قدرت مذاکره خود را بالا ببرند. آن ها تعدادی از راهکارهای خود را در مورد تکنیک های چانه زنی، اصول چانه زنی و تعدادی از ترفندهای چانه زدن که برای ما بیان داشته اند که در ادامه به آنالیز آن ها می پردازیم.

ترفندهای چانه زدن ، چگونه در خرید سوغاتی تخفیف بگیرید!

1 - همواره لبخند به لب داشته باشید

در مجموعه اصول چانه زنی توجه کنید که چانه زدن یک مذاکره است که منافع دو طرف را به همراه دارد. از این رو سعی کنید با یک لبخند و با روی باز وارد مغازه شوید و برای تخفیف گرفتن نیز بسیار محترمانه و با اخلاق خوب با فروشنده صحبت کنید. حرف زدن شما نباید تبدیل به دعوا شود پس صدای خود را در هرگز بالا نبرید.

2 - اول شما قیمت ندهید

یک قانون طلایی برای اصول چانه زنی این هست که در معامله هرکی اول قیمت رو بگه باخته..!اگر فروشنده اول قیمت جنس را بگوید، دیگر این امکان برایش وجود ندارد که کالای خود را گران تر بفروشد.در خصوص خریدار نیز همین طور است. اگر اول قیمت بدهید، دیگر این فرصت را ندارید که مقرون به صرفه تر خرید کنید. پس در اصول چانه زنی، حواستان باشد اول قیمت ندهید. اجازه دهید فروشنده قیمت خود را بگوید و صبر کنید تا ببینید چقدر پایین می آید.

3 - استفاده از زبان محلی

اگر بتوانید به زبان محلی صحبت کنید، می توان گفت برده اید. از نمونه ترفندهای چانه زدن بدانید که صحبت کردن به زبان مادری از تکنیک های چانه زنی میباشد و به فروشنده نوعی احترام محسوب می شود. با این کار به او می گویید که فرهنگ و زبانش برای شما اهمیت دارد و قطعا فروشنده از این رفتار شما بسیار مسرور خواهد شد. برای به کار بردن تکنیک های چانه زنی بدانید که نیازی نیست تا کاملا زبان محلی را بلد باشید. همین که بتوانید یک سلام احوال پرسی مختصر داشته باشید و در خصوص قیمت اجناس سوال کنید کافیست. با این کار می توانید واکنش های مثبتی را از طرف فروشنده شاهد باشید و تخفیف های ویژه و خوبی را بگیرید.

4 - صبر داشته باشید

برای داشتن یک خرید خوب و تخفیف مناسب باید صبر داشته باشید. زمانی که فرصت ندارید یا عجله دارید به خرید نروید یا حداقل سعی کنید طوری رفتار نکنید که فروشنده متوجه عجله شما شود. در این صورت به راحتی شما را تحت فشار قرار داده و جنس خود را با قیمت بالاتری به شما می فروشد. شما باید برای چانه زدن فرصت کافی داشته باشید تا بتوانید قیمت کالای مورد نظر خود را پایین بیاورید.

5 - با کمترین قیمت آغاز کنید

از نکات و ترفندهای چانه زدن این هست که وقتی کالایی را پسندیدید، در همان ابتدا تمامی مبلغ مورد نظر خود را پیشنهاد ندهید. از قیمت پایین تری آغاز کنید تا بتوانید جای بیشتری برای گفت و گو و چانه زنی داشته باشید. وقتی قیمت خود را کم کم بالاتر می برید، به فروشنده نشان می دهید که اهل معامله هستید و می خواهید بر روی یک قیمت منصفانه با او به توافق برسید.

6 - ایجاد حس رحم و شفقت در فروشنده

می توانید از جملاتی بهره ببرید که حس رحم و دلسوزی را در فروشنده ایجاد نماید. مثلا بگویید : پول زیادی ندارم یا مدت زیادی است که در سفر هستم. این جملات باعث می شود که دل فروشنده کمی به رحم آمده و تخفیف بیشتری را برای شما قائل شود. حتی می توانید یک داستان از خود تعریف کنید و آن قدر به آن پر و بال دهید تا به خواسته تان برسید.بچه ها معمول از همین روش ها استفاده می نمایند تا بزرگ ترها دلشان به رحم آید و آن ها به چیزی که می خواهند برسند.

7 - تعریف از فروشنده

نوع صحبت کردن شما و شخصی کردن فضای معامله می تواند تاثیر فوق العاده ای در فرآیند چانه زنی شما داشته باشد. به عنوان مثال می توانید از جملاتی مانند فکر می کنم آدم خوبی هستی یا به نظر میرسه از اون آدمایی باشی که دوست دارن به بقیه یاری کنن استفاده نمایید. این جملات از ترفندهای چانه زدن می توانند شما را به نتیجه مورد نظرتان برسانند.

8 - از پیشنهاد خود عقب نکشید

قبل از این که پیشنهادی را مطرح کنید، خوب فکر کنید تا کاملا در خصوص آن رضایت داشته باشید. پس از این که قیمت مورد نظر خود را پیشنهاد دادید، هرگز آن را کاهش ندهید. این رفتار نوعی بی احترامی به فروشنده محسوب شده و نتیجه خوبی برای شما نخواهد داشت. این یکی از مهم ترین قوانین چانه زنی است.به یاد داشته باشید زمانی چانه زدن خود را آغاز کنید که تصمیم نهایی خود را برای خرید جنس مورد نظر گرفته باشید.

9 - پولتان را از ابتدا به فروشنده نشان ندهید

وقتی از اول تمام پولی را که دارید به فروشنده نشان بدهید، نمی توانید تخفیف خوبی بگیرید. خصوصا اگر پول زیادی همراهتان باشد. در این صورت شما مانند یک فردی با وضع مالی عالی به نظر می رسید و فروشنده نیز قیمت بالاتری را به شما خواهد گفت.

10- تشکر از فروشنده

قطعا بعد از خرید هم شما و هم فروشنده به علت این توافق مسرور خواهید بود. حتی اگر به توافق نرسیدید و معامله ای صورت نگرفت، مودبانه برخورد کنید و از فروشنده بابت وقتی که برای شما گذاشته تشکر نمایید.در بسیاری از فرهنگ ها چانه زدن بخش جدانشدنی از هر خرید محسوب می شود. به عنوان مثال چانه زنی در میان اعراب رواج زیادی دارد و بخشی از سنت اجدادی آن ها محسوب می باشد. از این رو در این کشورها به راحتی می توانید چانه بزنید. برای این کار نیز می توانید از ترفندهایی که در بالا مطرح شد یاری بگیرید.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 1616

به "ترفندهای چانه زدن ، چگونه در خرید سوغاتی تخفیف بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهای چانه زدن ، چگونه در خرید سوغاتی تخفیف بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید