تاریخچه و نقشه جامع شهر جیرفت در ویکی خبرنگاران

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، نقشه جامع شهر جیرفت را میتوانید در این گزارش مشاهده کنید.

تاریخچه و نقشه جامع شهر جیرفت در ویکی خبرنگاران

به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران, شهر جیرُفت در ناحیهٔ جنوب استان کرمان و جنوب کشور ایران قرار گرفته و مرکز شهرستان جیرفت است. جمعیت این شهر بنا بر سرشماری سال 1395 مرکز آمار ایران برابر 130٬429 نفر است.

جیرفت مرکز حوزه فرهنگی جازموریان در جنوب شرقی ایران است.شرایط اقلیمی برای وجود زندگی در این منطقه بسیار مناسب است .سنگواره های حیوانی بزرگ جثه در زه کلوت جازموریان،آثار پراکنده دوران پارینه سنگی هزاره پنج پ م و آثار دوران نوسنگی هزاره سوم پ م بیانگر این موضوع است.

شکوفایی تمدن این محل در دوره شروع شهر نشینی در هزاره سوم و دوم پ م است. در هزاره سوم پ م در متون اکدی سومر یاد شده است که نارام سین هیاتی بازرگانی برای خرید چوب، مس وبافته و همچنین صنعتگر ماهر برای ساخت معبد به مکن که در منطقه جازموریان واقع شده است فرستاده است. فرمانروای این منطقه به نام مانودانو در متون اکدی ذکر شده است که احتمالا جیرفت مرکز حکومتی او بوده است. دقیقا معلوم نبود این شهر در کجای ایران واقع شده است که آنقدر اعتبار دارد که به اکدیان جنس و صنعتگر صادر کند. اما با کشفیات دو دهه اخیر این احتمال که شهر مورد نظر جیرفت باشد بسیار قوت گرفت. به طور حتم تمدن هلیل رود آنقدر پیشرفته بوده که آوازه اش به سومر رسیده بود. یک دلیل دیگر اثبات غنای فرهنگی هلیل رود این است که آثار یافت شده جیرفت هم دوره سومر هستند ولی تحت نفوذ فرهنگی سومر، ایلام یا سرزمین های شرقی خود نبودند.

داستانی حماسی به نام انمرکار و فرمانروای آرت که بر لوحی چهارگوش در اوایل هزاره دوم پ م به نگارش درآمده و متن آن بالغ بر 600 سطر به خط میخی و به زبان سومری است از این قرار است که انمرکار پادشاه اوروک در بین النهرین به منظور دستیابی به مقادیری از سنگ گران بها نماینده ای از جانب خود به حضور فرمانروای پادشاهی آرت روانه می نماید. آرت یک پادشاهی در ایران بود که آن را هفت رشته کوه از اوروک جدا می ساخت و راه یافتن به آن بسیار مشکل بود.آرت شهری خوشبخت بود و معادن فراوان فلز و سنگ داشت. سرزمین بین النهرین فاقد این معادن است. بنابراین انمرکار برای دستیابی به این اقلام به فکر آرت افتاده است. در پی این تصمیم انمرکار دست به دامان خواهر خویش اینن الهه نیرومند و حامی شهر اوروک شده و از وی می خواهد که مردم آرت را وادار کند به منظور تزئین معابد و نمازخانه های متعدد به ویژه معبد آبزو یعنی معبد دریا، برای او طلا و نقره و سنگ لاجورد و دیگر سنگ های گران بها بیاورند.خاتمه در خاتمه داستان فرمانروای آرت با درخواست پادشاه اوروک موافقت می نماید و مردم آرت به اوروک طلا و نقره و لاجورد می آورند و آنها را در صحن مقدس معبد اینن بر روی هم انباشته می نمایند. نکته قابل تامل این است که چرا سومریان از مناطق نزدیک تر درخواست یاری نکرده اند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 309

به "تاریخچه و نقشه جامع شهر جیرفت در ویکی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه و نقشه جامع شهر جیرفت در ویکی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید