باز شدن مرزهای شنگن در اروپا، انتها دوران قرارهای مرزی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، سفر بسیاری از مردم کشورهای عضو شنگن به یک یا دو کشور دیگر این ناحیه عادی و روزمره است. بسیاری از آنها برای کار یا خرید روزانه از مرز رد می شوند.

باز شدن مرزهای شنگن در اروپا، انتها دوران قرارهای مرزی

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

آلمان، سوئیس و اتریش همزمان با کاهش محدودیت های قرنطینه مرزهای خود را به روی هم گگرددند. فرانسه نیز در اواسط ماه ژوئن مرزهای خود را بر روی همسایگان اروپایی خود باز خواهد نمود.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، در فرایند کاهش محدودیت های قرنطینه دوستان، خانواده و عشاق که به دلیل شرایط کاری در کشورهای جداگانه اروپا زندگی می نمایند بار دیگر و بعد از ماه ها قادر به ملاقات یکدیگر خواهند بود.

این چهار کشور همسایه که همگی از قاعده مرزی شنگن (شینگن) پیروی می نمایند، در مارس مرزهای خود را با موانع گوناگون بر روی هم بستند تا از شیوع بیشتر و فرامرزی ویروس کرونا جلوگیری نمایند.

از ماه مارس تا کنون سفر جاده ای، هوایی و ریلی بین این چند کشور متوقف شده است.

در این مدت ده ها هزار نفر از مردم این اجازه عبور و مرور از مرز این 4 کشور را نیافتند. سوئیس تنها به شهفرایندان دارای مجوز کار دائم و کارگران بخش های ضروری اجازه ورود به کشورش را داد.

اعمال چنین محدودیت هایی در سه ماه گذشته غیر قابل تصور بود. 26 کشور عضو شنگن به سفرهای مشابه عادت دارند. قطارسواری از برلین به بازل در سوئیس، ژنو به پاریس یا وین به زوریخ برای مردم این کشورها امری روزمره به شمار می آمد.

چه کسانی از بسته شدن مرزها آسیب دیدند؟

این محدودیت ها در برای ساکنان نواحی مرزی بسیار سخت بود.

در مثلث بازل که نقطه تلاقی آلمان، فرانسه و سوئیس است، مشاغل محلی به شدت به هم وابسته اند. هزاران نفر از مردم این کشورها برای کار، ملاقات دوستان و خانواده خود روزانه از مرز کشورهایشان می گذرند. از طرفی بسیاری از سوئیسی ها که آلمان را جایی ارزانتر برای خرید می دانند برای تهیه مایحتاج روزانه خود به آلمان رفته و آنجا مواد غذایی و بهداشتی می خریدند. کاری که در طول دوران قرنطینه غیرممکن شد.

پلیس مرزی شهر کرویزلینگین سوئیس در حال باز کردن بخشی از مرز با آلمان/ عکس: رویترز

در طول دوران قرنطینه و بسته شدن مرزها، تعداد کمی از مردم سوئیس که محل کار آنها در کشور همسایه همچنان باز بود، قادر به عبور از مرزها بودند. اما بسیاری از مردم این ناحیه که روز خود را در دو یا سه کشور می گذراندند، از کار، خانواده، پارتنر یا شریک زندگی خود دور افتادند.

چرا بازگشایی مرزها مهم است؟

در اوایل ماه می و همزمان با کاهش سرعت شیوع ویروس، دولت های عضو شنگن در خصوص بازگشایی دوباره مرزها گفت و گو کردند.

هیچ کشوری تمایل نداشت تا در این بازگشایی مرزی، اولین باشد. از طرفی آنها نمی خواستند در صورت باز کردن مرزها از سوی همسایگان خود، مرزها را بسته نگه دارند.

کشورهای منطقه بر سر استراتژی این بازگشایی توافق کردند. آنها بازگشایی تدریجی مرزهای منطقه ای را دستور کار قرار دادند و مناطق مرزی بین آلمان، سوئیس و اتریش را به صورت همزمان و یکپارچه باز کردند.

برای شهرهای مرزی شهر کنستانس (Constance) آلمان و کرویزلینگین (Kreuzlingen) سوئیس این بازگشایی مرزی بسیار مهم است.

این دو شهر در طول سال ها به یک شهر تبدیل شده اند. یک سر خیابان های کوتاه این شهر به آلمان و سر دیگر آن به سوئیس ختم می گردد.

حصار بین دو شهر کنستانس آلمان و کرویزلینگین سوئیس در ماه های اخیر ملاقات بین خانواده را قطع کرد - مردم گشایش مجدد مرز و ملاقات خانواده های خود را در مرز آلمان و سوئیس جشن گرفتند/ عکس: رویترز

نرده های مرزی بین دو شهر کنستانس آلمان و کرویزلینگین سوئیس باعث ناراحتی و دلشکستگی بسیاری از مردم این دو کشور شد. این نرده ها بسیاری از خانواده ها را از هم جدا کرد.

همسایه ها از هم دور افتادند. زوج هایی که در دو سوی مرز زندگی می کردند دیگر قادر به ملاقات روزانه و هفتگی نبودند. نسل های مختلف یک خانواده نیز دیگر امکان دیدن هم را نداشتند.

بسیاری از مردم شهرهای مختلف آلمان و سوئیس در طول دوران قرنطینه برای دیدن هم از پشت حصارها خود را به این منطقه مرزی می رساندند. بعضی از آنها برای رسیدن به حصارهای مرزی ساعت ها رانندگی می کردند. آنها برای هم گل، عروسک و شکلات می آوردند و آن را از پشت حصارهای مرزی برای هم پرت می کردند. در بعضی مواقع نیز از لابه لای دیوار مرزی با هم دست داده یا روبوسی می کردند. مقامات مرزی شهر کنستانس آلمان و کرویزلینگین نیز برای مقابله با این مشکل حصار دومی را در فاصله دو متری دیوار اول برپا کردند تا فاصله خانواده و عشاق را زیاد نمایند.

توماس نایدربرگ شهردار کرویزلینگین به شبکه خبری SRF سوئیس گفت: چیزی که در این منطقه به خوبی دیده می گردد، فضای مشترک زندگی و روابط بین مرزی بسیار است.

او اضافه کرد: با شیوع بحران مرزها بسته شد و مسلما مردم تاثیر این محدودیت ها در زندگی خود را به خوبی حس می نمایند.

در نقاط مرزی دیگر بین این کشورها چند نوار ساده مرزها را جدا کرد. بنابراین مقصد بسیاری از خانواده و زوج ها برای ملاقات تغییر کرد تا در شرایطی بهتر همدیگر را در طول بحران قرنطینه ببینند.

مرزها برای سفرهای معمولی بسته است

اینک و پس از لابی شدید شهرداران مناطق مرزی در برلین و برن مرزها برای عشاق و خانواده های دور از هم باز شده است و افراد مرز نشین این کشورها اجازه دارند برای ملاقات از مرز بگذرند.

اما کسی برای تفریح، مسافرت، خرید و کنجکاوی اجازه خروج از مرز را ندارد.

مدیریت و نظارت این کار بسیار سخت است. کسانی که مایل به عبور از سوئیس به آلمان هستند باید فرم پر نموده و شرح دهند که به چه دلیل قصد خروج از مرز را داشته و خواستار دیدن چه کسی هستند.

نایدربرگ شهردار کرویزلینگین می گوید: اثبات ملاقات با یکی از اعضای خانواده کار ساده ایست اما روابط میان دوستانی که برای مدتی طولانی با هم در ارتباط بود ه اند کار را سخت می نماید.

منطقه مرزی بین سوئیس و آلمان

سه ماه پیش مردم اروپا که در کنار یکدیگر به خوبی و خوشی کار می کردند و از مرزها خود پیاده و با خودروی شخصی می گذشتند، هرگز تصوری از این دوری و بسته شدن مرزها را نداشتند.

سوئیس، فرانسه، اتریش و آلمان امیدوارند در ماه ژوئن و با پیش شرط کاهش شیوع کرونا مرزهای خود را کاملا بر هم باز نمایند.

هنوز تعیین نیست که آبا دو حصار مرز کرویزلینگین پائین می آید یا همچنان این منطقه بسته خواهند ماند اما این کشورها همچنان مرز خود را بر روی ایتالیا به عنوان نقطه کانونی ویروس کرونا در اروپا بسته نگه داشته اند.

--

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 419

به "باز شدن مرزهای شنگن در اروپا، انتها دوران قرارهای مرزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باز شدن مرزهای شنگن در اروپا، انتها دوران قرارهای مرزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید