5 بیماری پوستی مرتبط با کرونا

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، وب سایت فرادید: متخصصان پوست پنج نوع بیماری پوستی را که با ویروس کرونا مرتبط است شناسایی نموده اند. مطالعاتی که روی 375 بیمار در اسپانیا اجرا شده حاکی از آن است که کووید19 می تواند خود را در عارضه های پوستی نیز نشان دهد.

5 بیماری پوستی مرتبط با کرونا

از کلیه متخصصان پوست در آموزشگاه پوست کشور اسپانیا خواسته شد که در طول دو هفته گذشته بیماران مبتلا به عارضه های غیرمعمول پوستی از جمله بیماران مشکوک یا قطعی ابتلا به ویروس کرونا را مورد معاینه قرار دهند.

بیماران ابتدا یک پرسشنامه استاندارد را بدون اشاره به جزئیات کلینیکی امراضشان پر کردند. سپس، مقدمتا، تعداد 120 عکس از نواحی پوست بیمارانی که دچار عارضه شده بودند در اختیار پزشکان نهاده شد.

پزشکان با مطالعه پرسشنامه و عکس های بیماران، از پیامد کووید19 بر پوست آن ها، در خصوص عوارض کرونا بر پوست بعضی بیماران به نتیجه ای واحد رسیده اند. اما مولفان این گزارش که در نشریه جورنال آو درماتالوجی بریتانیا منتشر شده، از مردم خواسته اند تنها بر أساس عوارض پوستی شان تشخیص مرض ندهند، زیرا بدون نظر تخصصی پزشک نمی توان تحریکات معمول پوستی را از زخم های (مرتبط با کرونا) تشخیص داد.

اما متخصصان با تحقیقات بیشتر بر روی دیگرعکس های بیماران، به این نتیجه رسیده اند که بیماران را می توانند با پنج بیماری پوستی مرتبط با کرونا طبقه بندی نمایند.

در 19 درصد موارد، بیمار عوارضی شبیه به سرمازدگی در انگشتان دست و پا نشان داده که با سرخ شدن اندام، تاول و گاه جوش های چرکی همراه بوده است. این عوارض اغلب در دست ها و پا ها مشاهده می گردد. این گزارش می گوید لکه های قرمز رنگ نامتقارن، ناشی از خونریزی زیر پوستی بوده است.

این عوارض که بطور متوسط 12 روز و نیم طول می کشد، معمولا ناشی از موارد ملایم تر ابتلا به ویروس بوده و در بیماران جوان تر دیده می گردد.

کارشناسان همچنین متوجه بروز تاول های کوچک همراه با خارش در9 درصد بیماران شده اند. این تاول ها مملو از خون بوده و اغلب روی شکم و سینه منتشر می شوند. این عارضه عمدتا در بیماران میان-سال دیده شده که شدت عوارض بیماری کوویدشان متوسط بوده است. این عارضه به طور متوسط پس از 10.4 روز رفع می گردد.

رده سوم، شامل 19 درصد بیماران مبتلا به ویروس کرونا است که روی پوست آن ها زخم های کهیر مانند پدیدار می گردد که می توان آن را با واکنش پوست در تماس با گیاه گزنه و تورم تشبیه کرد. این برجستگی ها صورتی رنگ یا سفید بوده و بطور متوسط 6.8 روز طول می کشد تا بهبود یابد.

نوع دیگر عارضه پوستی ناشی از ویروس کرونا، مجتمع دانه های کوچک قرمز برجسته و گاه مسطحی است که در 47 درصد بیماران مبتلا به کووید19 عارض شده و معمولا در اطراف ریشه های مو پدید می آید.

در مقایسه با عارضه معمول موسوم به پیتریازیس رُوزه آ یا جوش پولکی، این عارضه به طور متوسط پس از 8.6 روز بهبود می یابد. نکته مهم این است که کارشناسان خاطرنشان نموده اند که دانه های قرمز رنگ پوستی و کهیر، عوارضی معمول و مرتبط به بیماری های متعددی هستند که ارتباط دادنشان به کووید19 را سخت می نماید.

آبی شدن پوست یا بافت مردگی آخرین رده بندی عوارض کووید19 در این گزارش است که تنها در 6 درصد بیماران دیده شده است. بافت مردگی به علت عدم جریان خون در رگ های پوستی ایجاد شده و نشانه آن لکه های آبی یا قرمز روی پوست است.

این عوارض در سالمندان مبتلا به عوارض شدید کووید19 مشاهده شده که به بیماری تصلب شرایین مبتلا بوده و جریان خون در بعضی اندام هایشان به خوبی صورت نمی گیرد.

این پژوهش همچنین حاکی از آن است که بیماری تصلب شرایین موجب بروز زخم ها و تاول های پوستی در ناحیه شریان های تنگ شده می گردد که نتیجه نرسیدن خون به آن نقطه از پوست است.

منبع: independent

منبع: برترین ها
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 510

به "5 بیماری پوستی مرتبط با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 بیماری پوستی مرتبط با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید