کشف مرگبارترین خطر واکسن کرونا

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران : دانشمندان آمریکایی اعلام کردند دستکم 4 واکسن فراوری شده برای مقابله با کووید 19 می تواند منجر به آسیب پذیری فرد در مقابل ایدز گردد.

کشف مرگبارترین خطر واکسن کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، با شدت دریافت همه گیری کووید 19 در دنیا و گذشتن شمار تلفات این ویروس از مرز یک میلیون نفر، دولت ها و مردم بی صبرانه منتظر به سرانجام رسیدن آزمایشات مربوط به واکسن کرونا و توزیع آن به بازار هستند.

سازمان دنیای بهداشت اعلام نموده است هم اینک 191 واکسن در کشور های مختلف در حال توسعه است. از این میان، نزدیک به 40 واکسن در مرحله آزمایش انسانی و 10 واکسن در مرحله سرانجامی قرار دارند. غول های داروسازی دنیا ابراز امیدواری نموده اند بتوانند نسخه اولیه واکسن کرونا را اوایل سال 2021 به بازار عرضه نمایند. با این حال، یافتن یک واکسن ایمن برای مقابله با کووید 19 با چالش هایی رو به روست.

بر این اساس، دانشمندان آمریکایی اعلام کردند دستکم 4 واکسن در حال توسعه برای مقابله با کرونا حاوی موادی است که می تواند خطر ابتلای افراد به ویروس اچ آی وی (ایدز) را افزایش دهد. یکی از این واکسن ها در ماه اوت دومین مرحله آزمایش های خود را طی کرد و هم اینک در حال طی کردن آخرین مرحله آزمایش در روسیه و پاکستان است.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا که بیش از دو دهه است در حال تحقیق بر روی جلوگیری از ابتلا به ایدز هستند در پژوهش خود به آسیب زا بودن این واکسن ها پی بردند. این دانشمندان در تحقیقات خود برای یافتن واکسن ایدز به نتایج مشابه واکسن کرونا دست یافتند و افراد به جای آنکه در مقابل اچ آی وی مقاومت پیدا نمایند، در مقابل آن آسیب پذیرتر شدند.

محققان تاکید دارند: واکسن برای رسیدن به نقطه معین در بدن نیازمند یک حامل است. هم اینک تعداد زیادی از واکسن های فراوری شده برای کووید 19 از حاملی به نام آدنوویروس استفاده نموده اند. آدنوویروس ها، ویروس های بدون غشا لیپیدی و دارای دی ان ای دو رشته ای خطی هستند که به وسیله گیرنده های شیمیایی خود به سلول ها می چسبند و با اندوسیتوز وارد سلول ها می شوند. با این حال، ژنوم آدنوویروس ها در کروموزوم میزبان نفوذ نمی کند و فقط چرخه لیتیک رخ می دهد.

این ویروس ها اندازه ای متوسط (90-100 nm) دارند. بیش از 57 سروتیپ از آدنوویروس ها در بدن انسان مشاهده شده است که عامل بعضی از عفونت های تنفسی و گوارشی در انسان هستند. این گروه مسئول 2 تا 5 درصد عفونت های تنفسی اطفال و بسیاری از موارد سرماخوردگی بزرگسالان هستند.

بسیاری از آدنوویروس ها بی خطر هستند و در نهایت باعث سرماخوردگی های مختصر می شوند. اما دستکم چهار واکسنی که هم اینک برای کرونا در حال توسعه است از نوع خاصی از این حامل به نام آدنو 5 استفاده نموده اند. یک دهه قبل دانشمندان از این آدنوویروس در فراوری واکسن ایدز بهره بردند، اما شاهد آن بودند که این حامل باعث آسیب پذیری بیماران در مقابل اچ آی وی شد.

دانشمندان نگران هستند این حامل ممکن است بتواند ورود ویروس اچ آی وی را به سلول های بدن تسهیل کند.

آنتونی فائوچی، مدیر موسسه ملی بیماری های عفونی آمریکا در سال 2014 نسبت به استفاده از حامل آدنو 5 در فراوری واکسن ایدز هشدار داده بود. وی در این باره گفت: باید قبل از هرگونه اقدام برای فراوری واکسن کرونا با یاری این حامل، ایمنی آن در نظر گرفته گردد.

تا به امروز مقامات سازمان دنیای بهداشت درباره خطر این حامل موضع گیری رسمی ننموده اند. با این حال، هر واکسن یا داروی جدیدی در نهایت برای توزیع در بازار باید به تایید دستکم یکی از سه مرجع اصلی دارویی دنیا شامل سازمان دنیای بهداشت، سازمان غذا و داروی آمریکا و سازمان غذا و داروی اتحادیه اروپا برسد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 699

به "کشف مرگبارترین خطر واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مرگبارترین خطر واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید