واکسن کرونای استرازنکاموثر و بی&zwnjخطر است

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، نتایج کامل آزمایش این واکسن روی بیست هزار نفر را پژوهشگران مستقل هم بررسی کرده اند. نهاد های مرجع در بریتانیا برخی از این نتایج را دیده اند و صدور مجوز اضطراری برای استفاده وسیع ار این واکسن را در دست بررسی دارند.

واکسن کرونای استرازنکاموثر و بی&zwnjخطر است

پژوهشگران می گویند واکسن ساخت دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی اَسترازِنِکا موثر و بی خطر است. آزمایش انسانی این واکسن که نتایجش در نشریه لنست منتشر شده نشان می دهد این واکسن موثر بوده است، هم در کاهش سرایت هم کاهش ابتلا و مرگ.

نتایج کامل آزمایش این واکسن روی بیست هزار نفر را پژوهشگران مستقل هم بررسی کرده اند. نهاد های مرجع در بریتانیا برخی از این نتایج را دیده اند و صدور مجوز اضطراری برای استفاده وسیع ار این واکسن را در دست بررسی دارند.

با این حال هنوز پرسش های مهمی درباره اینکه این واکسن با چه دُزی موثر است و چه کسانی بهتر ایمن می کند وجود دارند. وقتی نتایج اولیه آزمایش انسانی این واکسن دوهفته پیش منتشر شد پژوهشگران سه درجه مصونیت را گزارش کردند، مصونیت کم در حد 62 درصد، مصونیت زیاد در حد 90 درصد و مصونیت متوسط 70 درصد.

یکی از دلایل این موضوع این بود که به 1367 از داوطلبان به اشتباه یک دُز کامل و یک نصف دُز تزریق شده بود. این واکسن در دو نوبت به فاصله چهار هفته تزریق می شود. عجییب آنکه معین شد این اشتباه نتیجه خوبی داشته است، 62 درصد آن ها که دو دُز کامل دریافت کرده بودند مصونیت پیدا کرده بودند، اما در 90 درصد کسانی که یک نوبت واکسن نصف دُز زده بودند ایمنی ایجاد شده بود.

هیچ یک از این افرادی که واکسن نصف دُز زده بودند بالای 55 سال نداشتند و پژوهشگران می دانند کسانی که سن بالاتری دارند بیشتر در خطر کرونا هستند. در این کارآزمایی یک مورد عارضه جانبی جدی دیده شده که احتمال دارد به واکسن ربط داشته باشد و یک مورد هم تب بالا مشاهده شد که تحقیق درباره آن ادامه دارد. هر دو نفر رو بهبودند و هنوز در کارآزمایی شرکت دارند.

در این کارآزمایی برای اینکه معین شود واکسن چقدر مانع سرایت کرونا از افراد ناقل بدون علامت می شود از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا با نمونه برداری مرتب از حلق و بینی ببینند آیا به کرونای بی علامت مبتلا هستند یا نه.

بیشتر موارد ابتلای بدون علامت در گروهی دیده شد که واکسن دریافت نکرده بودند. در کارآزمایی های بالینی داوطلبان بدون آنکه خود بدانند دو گروه می شوند، یک گروه واکسن واقعی دریافت می کنند و یک گروه واکسن نما.

پاسکال سوریوت مدیرعامل استرازنکا گفت: نتایج نشان می دهند واکسن موثر است، در گروهی که واکسن دریافت کردند هیچ مورد بیماری شدید یا بستری در بیمارستان دیده نشد، واکسن ضرری نداشت و داوطلبان خوب آن را تحمل کردند.

او گفت فرستادن نتایج آزمایش واکسن را به نهاد های مرجع در کشور های مختلف دنیاآغاز کرده اند تا مجوز اضطراری بگیرند و آماده اند که صد ها میلیون دُر واکسن را بسرعت و بدون سود در اختیار کشور های متقاضی قرار دهند.

واکسیناسیون گسترده با واکسن کرونای شرکت های فایزر/بایوان تک از امروز در بریتانیا آغاز شده است، اما دولت بریتانیا صد میلیون دُز واکسن آکسفورد/استرازنکا را پیش خرید کرده است.

واکسن آکسفورد/استرازنکا بر خلاف واکسن های فایزر/بایوان اتک و واکسن مُدرنا نیاز به نگهداری در سرمای زیاد ندارد و ارزان تر است، هر نویت واکسن کرونای آکسفورد/استرازنکا چهار دلار، فایزر/بایوان اتک بیست دلار و مُدرنا سی و سه دلار قیمت دارند. استرازنکا می گوید سال آینده میلادی سه میلیارد دُر از این واکسن را تولید می کند.

منبع: فرادید
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 793

به "واکسن کرونای استرازنکاموثر و بی&zwnjخطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونای استرازنکاموثر و بی&zwnjخطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید