نقاب جعلی استقلال قضایی کانادا در پرونده مدیر اقتصادی شرکت هوآوی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، در پیمان استرداد کانادا-آمریکا آشکارا تاکید شده که از استرداد متهمان و محکومان با هدف سیاسی پشتیبانی نمی گردد اما دادگاه کانادا در پرونده مدیر اقتصادی هوآوی اصل عدم توجه به جنبه سیاسی را نادیده گرفت.

نقاب جعلی استقلال قضایی کانادا در پرونده مدیر اقتصادی شرکت هوآوی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش گروه بین الملل مجله دانلود و سرگرمی به نقل از رادیو بین المللی چین، جلسه دیگری از دادگاه پرونده استرداد منگ وانجو مدیر اقتصادی شرکت هوآوی دیروز 15 ژوئن (26 خرداد) در شهر ونکوور کانادا برگزار گردید و تیم وکلای منگ وانجو یادداشتی به دادگاه عالی استان بریتیش کلمبیا در کانادا ارسال کردند.

منگ وانجو که دختر رن جنگ فِی بنیانگذار شرکت عظیم هوآوی است اول دسامبر 2018 به درخواست آمریکا در فرودگاه کانادا بازداشت شد. ایالات متحده مدعی است مدیر اقتصادی شرکت هوآوی قانون تحریم های ایران را نقض نموده و با همین اتهام خواهان استرداد وی از کانادا به آمریکا شد.

تیم وکلای منگ وانجو در حال حاضر به دلیل سوء استفاده از روندهای دادرسی و نبود شواهد کافی خواهان انتها مراحل استرداد شد. دادگاه کانادا در تاریخ 15 ژوئن هیچ تصمیمی درباره این پرونده نگرفت، اما تاریخ رسیدگی بعدی را روز 23 ژوئن تعیین کرد. پیش بینی می گردد رسیدگی به این پرونده زمان طولانی خواهد برد.

دادگاه کانادا اخیرا یادداشتی از آژانس امنیت و اطلاعات کانادا (CSIS) را به درخواست منگ وانجو منتشر کرد که به طور آشکار نشان می داد پلیس فدرال آمریکا (FBI) برنامه بازداشت مدیر مال شرکت هوآوی را به اطلاع این اداره کانادایی رساند اما به دلیل اینکه افکار عمومی تصور نکند این اقدام با نفوذ ایالات متحده اجرا شده، پلیس فدرال آمریکا در عملیات بازداشت منگ وانجو مشارکت نکرد.

طبق آنچه در یادداشت آژانس امنیت و اطلاعات کانادا آمده این نهاد هشدار داده بود ممکن است این بازداشت باعث ایجاد شوک در سراسر دنیا گردد و تاکید نموده بود بازداشت از پیش برنامه ریزی شده منگ وان ژو تاثیر قابل توجهی در سطوح بین المللی و همچنین بر روابط دو جانبه چین-کانادا خواهد گذاشت.

جائو لی جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه با اشاره به افشای اسناد مربوط به پرونده خانم منگ وانجو توسط دادگاه کانادا گفت: این اسناد بار دیگر نشان داد که مساله پیش آمده برای منگ وانجو یک موضوع کاملاً سیاسی است که توطئه ایالات متحده برای سرکوب شرکت های فناوری پیشرفته چین از جمله شرکت هوآوی به راه افتاده و تعیین شد که کانادا نقش همدست آمریکا را بازی می نماید.

اسناد افشا شده توسط دادگاه کانادا دو نکته را آشکار می نماید: اول، سازمان های اطلاعاتی آمریکا و کانادا در مساله سازی برای خانم منگ وانجو شریک هم هستند؛ دوم، کانادا کاملاً مطلع است که ایالات متحده عمدا توطئه های سیاسی برای سرکوب شرکت های پیشرفته چینی به ویژه هوآوی را دارد، اما بازهم با قوانین بین المللی و استقلال قضایی خود را نادیده گرفت و به طرف بدکار و شرور یعنی آمریکا یاری کرد.

اما واقعا چرا آمریکا علیه منگ وانجو اقدام کرد؟ پاسخ این سوال قابل کتمان نیست: مساله سازی برای خانم منگ وانجو ظاهری قضایی یا حقوقی دارد اما در باطن آن یک رویکرد سیاسی نهفته است؛ به عبارت دیگر در ظاهر علیه یک شخص حقیقی شکایتی اجرا شده اما ماهیتش سرکوب شرکت های چین و فناوری این کشور است.

اما در پرونده سازی برای خانم منگ وانجو مسخره این است، کسانی که گستاخانه عمل نموده و قانون را در نظر نمی گرفتند، سعی نموده اند تا خود را بیگناه و عاری از خطا جلوه دهند. آمریکا به دروغ لباس اجرای قانون پوشیده و با پرچم عدالت در خیابان ها رژه می رود و در طرف دیگر کانادا که همواره شعار استقلال قضایی سر داده در برابر توطئه سیاسی آمریکا عمدا چشمان خود را بسته است.

در قانون استرداد کانادا و پیمان استرداد کانادا-ایالات متحده آشکارا تاکید شده که از استرداد متهمان و محکومان با هدف سیاسی پشتیبانی نمی گردد. اما دادگاه کانادا در تاریخ 28 مه اصل عدم توجه به جنبه سیاسی را نادیده گرفت و اصرار داشت که رسیدگی به پرونده خانم منگ وانجو با استاندارد جنایت دوگانه تطابق دارد.

واقعیت این است که شواهد قانع کننده ای در این خصوص مجدداً در معرض دید مردم دنیا قرار گرفته است. اما چگونه می توان نشانه های قلدری و سیاست زورگویی آمریکا را پنهان کرد؟ چگونه می توان رفتار بداخلاقانه کانادا که تنها از فرمان آمریکایی پیروی می نماید، را پنهان کرد؟ کانادا با بی توجهی به نص صریح قانون کشورش، به منطق و احساسات پشت نموده و نمایشی غیرقابل تحملی به راه انداخته؛ که باید پرسید آیا کوچکترین نشانه تمدن در آن وجود دارد؟

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 391

به "نقاب جعلی استقلال قضایی کانادا در پرونده مدیر اقتصادی شرکت هوآوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقاب جعلی استقلال قضایی کانادا در پرونده مدیر اقتصادی شرکت هوآوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید