شرایط شرکت داوطلبان مبتلا به کرونا در کنکور های 99 اعلام شد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، در پی انتشار بعضی اظهار نظرها در خصوص تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری، سخنگوی سازمان سنجش در واکنش به این سخنان گفت: آزمون داوطلبانی کرونایی که در بیمارستان ها بستری هستند، در این مراکز درمانی برگزار می گردد و برای داوطلبانی هم که در منزل بستری هستند حوزه های مجزایی در نظر گرفته شده است.

شرایط شرکت داوطلبان مبتلا به کرونا در کنکور های 99 اعلام شد

به گزارش خبرنگاران، فاطمه زرین آمیزی در تبادل نظر با ایسنا ضمن بیان این مطلب در خصوص برخی اظهار نظرها از سوی برخی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس در خصوص تغییر زمان برگزاری کنکور اظهار کرد: این اظهارنظرها صرفا یک پیشنهاد است. چرا که اگر قرار باشد کنکور لغو گردد و یا زمان آن تغییر کند، کمیسیون آموزش نمی تواند در خصوص آن تصمیم گیری کند بلکه اظهار نظرها باید در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح گردد و بعد از اینکه رای مورد احتیاج را کسب کرد آزمون لغو خواهد شد. بنابراین فعلا این اظهارنظرها در حد پیشنهاد کمیسیون است و اتفاق جدیدی در این زمینه نیفتاده است.

وی در ادامه توضیح داد: البته باید در خصوص پیشنهادهای کمیسیون آموزش مجلس جهت لغو کنکور از وزارت علوم و سازمان سنجش نیز به عنوان صاحب نظر مشورت گرفته گردد و از ما بخواهند که در جلسات آنها حضور داشته باشیم. فعلا هیچ اقدامی در این زمینه ارائه نشده است و فعلا این پیشنهاد داده شده است و اگر به سازمان سنجش ارجاع داده گردد ما نیز نظرات خود را ارائه می دهیم بنابراین با یک پیشنهاد امکان لغو یک آزمون وجود ندارد. چرا که باید مورد کارشناسی قرار بگیرد.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور همچنین تاکید نمود: نظر سازمان سنجش و وزارت علوم این است که آزمون ها با رعایت کامل اصول بهداشتی و تمهیدات اجرا شده برگزار گردد. چرا که بسیاری از داوطلبان سرنوشت شان در گرو همین آزمون است و برای شرکت در آن زحمات زیادی کشیده اند. ما نمی توانیم زحمات آنها را نادیده بگیریم و اگر ما یکسال ورودی جدید نداشته باشیم بنابراین جامعه را از ورود کارشناس و افراد نخبه محروم می کنیم. بنابراین باید تبعات بعد از لغو کنکور را نیز در نظر گرفت و نباید عدالت آموزشی را نادیده بگیریم. بنابراین با اصول بهداشتی و رعایت داوطلبان می توانیم این آزمون ها را برگزار کنیم و برگزاری آن نیز هیچ ضرری به داوطلبان وارد نمی نماید.

زرین همچنین اظهار داشت: در حال حاضر به مردم اعلام کردند برای پیشگیری از کرونا ماسک بزنند. چند درصد از این افراد این پروتکل را رعایت می نمایند. بنابراین نزدن ماسک می تواند موجب شیوع کرونا گردد و اگر داوطلبان هم نخواهند پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند ممکن است این اتفاق نیز بیفتد.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا فرصت مجددی برای تغییر حوزه های امتحانی داوطلبان کنکور وجود دارد گفت: این فرصت وجود ندارد اما اگر داوطلبی به بیماری کرونا مبتلا شده باشد می تواند به باجه برطرف نقص سازمان سنجش مراجعه کند و بیماری خود را اعلام نماید.

وی ادامه داد: این سازمان نیز بسته به تعداد داوطلبان امکان جابجایی حوزه های آنها را فراهم می نماید. بنابراین امکان همراهی با داوطلبان بیمار وجود دارد اما اگر تعداد داوطلبان درگیری با بیمار بیشتر باشد نمی توانیم حوزه های آنها را جابجا کنیم. چرا که ما دو بار به داوطلبان مهلت ویرایش حوزه دادیم. داوطلبان موظف بودند حوزه های خود را تغییر بدهند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید نمود: ما اعلام کردیم داوطلبانی که در بیمارستان ها بستری هستند با هماهنگی وزارت بهداشت در این بیمارستان ها بتوانند آزمون خود را بدهند اما داوطلبانی هم که در منزل بستری هستند می توانند مدارک خود را به باجه های برطرف نقص مراجعه نمایند. ما برای آنها حوزه های مجزا برای آزمون در نظر می گیریم.

زرین تاکید نمود: داوطلبان نمی توانند صرفا با اعلام مشکوک به کرونا درخواست استفاده از تسهیلات آزمونی بدهند بلکه باید گواهی ابتلا آنها به این ویروس که مهر تاییدیه وزارت بهداشت را دارد ارائه دهد. بنابراین صرفا با یک آزمایش مشکوک به کرونا درخواست آنها مورد قبول نیست.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص مجازی شدن مصاحبه عملی داوطلبان آزمون دکتری نیز گفت: اگر زیرساخت های این امر فراهم گردد بسته به تعداد داوطلبان دانشگاه ها می توانند آزمون های آنها را مجازی برگزار نمایند و دستورالعملی که از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم ابلاغ شد این مورد نیز مورد تاکید نهاده شد که دانشگاه ها بر حسب زیرساخت های خود می توانند این امر را انجام بدهند.

زرین در انتها تاکید نمود: تعداد حوزه های برگزاری آزمون ها با افزایش 40 درصدی روبرو شده است و فاصله بین هر داوطلب با داوطلب دیگر نیز افزایش پیدا نموده و روز برگزار آزمون داوطلبان باید با ماسک سر جلسه حضور پیدا نمایند و از آوردن وسایل شخصی به جز مدارک هویتی و مداد و پاک کن خود داری نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 520

به "شرایط شرکت داوطلبان مبتلا به کرونا در کنکور های 99 اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط شرکت داوطلبان مبتلا به کرونا در کنکور های 99 اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید