رونق صادرات صنایع دستی در گرو معافیت مالیاتی است

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به اهمیت تحقق معافیت مالیاتی صنایع دستی، گفت: زمانی که قیمت تمام شده صنایع دستی برای هنرمندان کاهش یابد، قطعاً صادرات در این حوزه رونق بیشتری خواهد گرفت.

رونق صادرات صنایع دستی در گرو معافیت مالیاتی است

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایسنا، محمدرضا دهقان مهرجردی اظهار کرد: معافیت مالیاتی صنایع دستی، راهکاری بسیار مهم برای توسعه صنایع دستی بوده و زمانی که مالیات ارزش اضافه کرده به صنایع دستی تعلق گرفت، هنرمندان این حوزه به دنبال گران شدن مواد اولیه وارداتی یا افزایش قیمت تمام شده محصولات، دچار رکود فروش و نارضایتی شدند لذا با توجه به این که معافیت مالیاتی به ویژه مالیات ارزش اضافه کرده برای هنرمندان صنایع دستی می تواند توسعه قابل توجهی در بازار این هنرمندان ایجاد کند، موضوع معافیت این بخش از پرداخت مالیات مطرح شد.

وی گفت: با توجه به اقدامات قابل توجه اجرا شده در زمینه صادرات صنایع دستی، قطعاً با کاهش قیمت تمام شده صنایع دستی برای هنرمندان، صادرات در این حوزه نیز رونق بیشتری خواهد گرفت.

دهقان مهرجردی اظهار کرد: با علم این که اقتصاد صنایع دستی در گذشته یکی از پایه های اصلی اقتصاد یزد بوده است، مشاغل کم آبخواه و پرکاربردی در گذشته مانند نساجی، مسگری، آهنگری، طلاسازی و حرفه های متنوعی در یزد اشتغال اصلی مردم را تشکیل می دادند که برپایه هنرهای دستی و سنتی دایر شده بودند.

وی صنایع دستی را در بردارنده فرهنگ و آداب رسوم بومی هر منطقه خواند و اضافه کرد: صنایع دستی علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار و درآمدزایی نقش قابل توجهی در اشاعه فرهنگ و آداب و رسوم های هر منطقه دارد، از طرفی جوانان و به ویژه بانوان می توانند در این مشاغل سالم و پاک درآمدزایی داشته باشند و به استقلال مالی برسند.

مهرجردی گفت: صنعتی شدن و ورود تکنولوژی منجر به از بین رفتن و فراموشی برخی از هنرهای سنتی شده و قبل از صنعتی شدن، حرفه هایی مانند ترمه بافی و زری بافی و انواع منسوجات فاخر و پرکاربرد فعال بودند اما پس از صنعتی شدن، این هنرها کم کم رو به زوال رفتند.

این مسئول اضافه کرد: البته این شرایط پس از ثبت یزد در فهرست آثار جهانی یونسکو، برای هنرمندان و گردشگران تغییر کرد به طوری که دوباره درصدد احیای هنرهای سنتی فراموش شده برآمدند و کارگاه های صنایع دستی در کنار ابنیه تاریخی، جزو جاذبه های گردشگری استان یزد شدند.

مهرجردی اظهار کرد: در مورد اقدامات اجرا شده در زمینه توسعه و حمایت از صنایع دستی یزد، یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه اختصاص مناطق پربازدید، مسیرهای پررونق گردشگری و جاذبه های تاریخی یزد مانند زندان اسکندر، خانه لاری ها، خانه حیران به تولید و فروش صنایع دستی بوده است، همچنین برگزاری ورکشاپ ها و رویدادهای صنایع دستی در این اماکن نیز بستری مناسب را برای رونق و توسعه صنایع دستی فراهم کرده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 113

به "رونق صادرات صنایع دستی در گرو معافیت مالیاتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق صادرات صنایع دستی در گرو معافیت مالیاتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید