خبرنگاران پلاژهای دولتی ساحل خزر به ایجاد تصفیه خانه مجاب شدند

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، ساری-خبرنگاران- مدیرکل محیط زیست استان مازندران گفت: تمام پلاژها و مجتمع های دولتی و حاکمیتی حاشیه دریای خزر در این خطه شمال کشور به استقرار سامانه تصفیه خانه فاضلاب برای ادامه فعالیتشان مجاب شدند.

خبرنگاران پلاژهای دولتی ساحل خزر به ایجاد تصفیه خانه مجاب شدند

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

دکتر حسینعلی ابراهیمی کارنامی عصر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگارمجله دانلود و سرگرمی افزود: پیگیری قانونی محیط زیست که با همراهی مدیریت ارشد استان و دستگاه قضا برای حفظ سلامت شهروندان به خصوص شناگران در دریای خزر نیز روبرو شد، باعث شده تا متولیان این پلاژها شاید پس از نیم قرن به استقرار سامانه تصفیه خانه فاضلاب در این واحدها تمکین نمایند.

وی افزود: براساس ضرب الاجل محیط زیستی تمام پلاژها و مجتمع های فرهنگی و اقامتی دولتی و حاکمیتی حاشیه ساحل دریای خزر موظف شدند ، حدبیشتر تا سرانجام سال 99 سامانه تصفیه خانه فاضلاب خودشان را راه اندازی نمایند و در غیر این صورت اجازه فعالیت نخواهند داشت.

دبیر شورای پسماند مازندران اظهارداشت: واحدهایی که به این دستورالعمل تمکین نکرده و تا به امروز اقدامی برای استقرار سامانه تصفیه خانه فاضلاب در اماکن اقامتی خود نداشتند، به وسیله دایره حقوقی محیط زیست استان مازندران برای تصمیم قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

ابراهیمی کارنامی گفت : آنالیز ما نشان می دهد که بیشتر متولیان مجتمع های فرهنگی و اقامتی دولتی و حاکمیتی از سال گذشته فعالیت عمرانی خود برای استقرار سامانه تصفیه خانه فاضلاب را آغاز کردند و تعدادی نیز در امسال تکمیل و به بهره برداری رسید.

وی در خصوص تمدید ضرب الاجل محیط زیست استان مازندران برای این مجتمع ها را ناشی از وابستگی اقتصادی و تصمیم گیری این واحدها به مسوولان مرکز (پایتخت) و ویروس کرونا دانست که از سی ام بهمن ماه در استان مازندران شیوع یافت.

وی گفت : شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت های عمرانی عملیات اجرایی برای ساخت تصفیه خانه فاضلاب در تعدادی از مجتمع های اقامتی دولتی و حاکمیتی را به تاخیر انداخت و ما نیز با این رویکرد به نوعی با این واحدها مدارا کردیم و دایره ضرب الاجل را تا سرانجام امسال تمدید کردیم.

مدیرکل محیطزیست مازندران افزود : قطعا ضرب الاجل فعلی به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد و هر واحدی که نتواند تا سرانجام امسال تصفیه خانه فاضلابش را به بهره برداری برساند، حداقل حق استفاده از این واحدها را تا استقرار این سامانه نخواهد داشت.

وی یادآور شد : طرح الزام کردن مجتمع های دولتی و حاکمیتی مستقر در ساحل خزر به سامانه تصفیه خانه فاضلاب پس از حدود چهار دهه تاخیر از سال 96 وارد دستور کار محیط زیست استان شد و اگر سهل انگاری از سوی محیط زیست استانی بوده ،باید مدیران پیشین جوابگو باشند.

وی ادامه داد : سازمان متبوعش الزام استقرار سامانه تصفیه خانه فاضلاب را برای تمام اماکن اقامتی خصوصی در حاشیه ساحل خزر نیز در دستور کار قرار داده و اخطارهای لازم را به مالکان این مجتمع ها داد و قطعا پس از سرانجام مهلت قانونی این واحدها نیز در صورت عدم اقدام اجرایی ، پلمپ می شوند.

براساس آمار رسمی بیش از 40 پلاژ و مجتمع فرهنگی اقامتی مربوط به وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و نهادهای حاکمیتی در حاشیه دریای خزر در مازندران مستقر است که همزمان با اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب ، برنامه عقب نشینی ساحل تا شعاع 60 متر نیز از سال گذشته اجرا شد و تا به امروز 85 درصد از این سواحل از تملک این وزارتخانه ها و سازمان ها و نهادها خارج شد.

عقب ماندگی مازندران در تصفیه خانه فاضلاب

مدیرکل محیطزیست استان مازندران گفت : این خطه شمال کشور با وجود این که می بایست در اجرای تصفیه خانه فاضلاب خانگی در سطح کشور به دلیل موقعیت راهبردی و طبیعی پیشی می گرفت به دلایلی دو تا سه برابر از میانگین کشوری در برخورداری از این مزیت زیست محیطی عقب تر است.

ابراهیمی افزود : هم اکنون میانگین برخورداری استان از تصفیه خانه فاضلاب کمتر از 20 درصد است و این در حالیست که این میانگین در سطح کشوری به حدود 60 درصد نزدیک شد و این عقب ماندگی تاریخی باعث شده تا با محدودیت های اقتصادی کوشش چند سال اخیر چشمگیر نباشد.

وی افزود : شرکت آبفای استان مازندران در چند سال اخیر با وجود محدودیت های اقتصادی حاکم بر دولت ناشی از تحریم ظالمانه آمریکا کارهای خوبی را در دست اجرا دارد و به نظر می رسد با بهره برداری از طرح های در دست اجرا ، مازندران در برخورداری از تصفیه خانه فاضلاب به میانگین کشور نزدیک گردد.

وی پسماند و پایین بودن میزان برخورداری مازندران از سیستم تصفیه خانه فاضلاب شهری را دو مشکل عمده زیست محیطی در این خطه شمال کشور دانست که هر دو مشکل با یاری اقتصادی دولت تدبیر و امید در دست اجراست و بزودی نیز یکی از نیروگاههای زباله سوز در غرب استان با ظرفیت بیش از 200 تن در روز به بهره برداری می رسد.

به گفته وی نیروگاه زباله سوز شهر ساری نیز با ظرفیت 450 تن از پیشرفت فیزیکی رضایت بخشی برخوردار است و برآورد می گردد با بهره برداری از این پروژه تا حدودی مشکل استان در این حوزه نیز کاهش خواهد یافت.

در استان مازندران روزانه سه هزار تن زباله فراوری می گردد که این زباله ها در شرایط فعلی در 28 مکان مصوب دفن می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 432

به "خبرنگاران پلاژهای دولتی ساحل خزر به ایجاد تصفیه خانه مجاب شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پلاژهای دولتی ساحل خزر به ایجاد تصفیه خانه مجاب شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید