خبرنگاران مشارکت 61 درصدی ایلامیان در انتخابات

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، ایلام - خبرنگاران - رئیس ستاد انتخابات استان ایلام گفت: 61 درصد واجدان شرایط رای دادن در این استان در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مشارکت کردند.

خبرنگاران مشارکت 61 درصدی ایلامیان در انتخابات

محمد نوذری شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله دانلود و سرگرمی اضافه کرد: از مجموع 451 هزار نفر واجد شرایط رای دادن در 2 حوزه شمال و جنوب استان ایلام، 266 هزار و 410 نفر آرای خود را به صندوق انداختند.

وی یادآور شد: از این تعداد 172 هزار و 320 نفر متعلق به حوزه شمال و 94 هزار و 90 نفر متعلق به حوزه جنوب استان است.

وی تاکید نمود: بر این اساس میزان مشارکت در حوزه شمال استان 54 درصد و در حوزه جنوب 0 درصد است.

وی با اشاره به مهلت هفت روزه برای طرح شکایت نامزدها، اظهار کرد: افرادی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایت دارند، می توانند در مدت هفت روز از تاریخ اخذ رأی، شکایت مستند خود را به دبیرخانه شورای نگهبان ارائه دهند.

رئیس ستاد انتخابات استان ایلام اضافه کرد: در این مرحله، شکایت هایی قابل رسیدگی خواهد بود که مشخصات شاکی یا شاکیان، شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شغل، نشانی کامل، شماره تلفن و اصل امضای شاکی را داشته باشد.

نوذری یادآور شد: در صورتی که شاکی بدون دلیل و مدرک، کسی را متهم کند و عمل شاکی عنوان افترا داشته باشد، قابل تعقیب و پیگیری است.

در حوزه شمال استان علی اکبر بسطامی با 42 هزار و 296 رای و سارا فلاحی با 36 هزار و 909 حائز بالاترین رای شدند و پس از تایید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان، به طور مستقیم به مجلس راه می یابند.

در حوزه جنوب هیچکدام از نامزدها پیروز به اخذ 20 درصد آرای ماخوذه و ورود مستقیم به مجلس نشدند و بهزاد علیزاده با 18 هزار و 505 رای و صادق کرمی با 16 هزار و 372 رای به دور دوم انتخابات راه یافتند.

دور دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز آدینه 29 فروردین 99 برگزار می گردد.

اعلام نتایج شمارش آرای صندوق ها طبق قانون انتخابات به منزله تایید صحت انتخابات نیست و باید پس از آنالیز اعتراض داوطلبان به تایید شورای نگهبان برسد.

نامزدهایی که نسبت به نتیجه شمارش آرا اعتراض دارند برابر قانون انتخابات 2 روز فرصت دارند که شکواییه خود را به هیات های اجرایی، هیات های نظارت و فرمانداری ها ارائه دهند.

شورای نگهبان بعد از دریافت نتایج شمارش آرا، جمع آوری اعتراض ها و آنالیز شکایت های واصله تا قبل از برگزاری دور دوم انتخابات در 29 فروردین ماه نتیجه صحت قطعی انتخابات را اعلام می نماید.

استان ایلام دارای سه کرسی در مجلس شورای اسلامی است که 2 کرسی آن متعلق به حوزه شمالی شامل شهرستان های ایلام، سیروان، چرداول، هلیلان، ایوان، مهران و ملکشاهی است و یک کرسی متعلق به حوزه جنوبی شامل شهرستان های دهلران، دره شهر، بدره و آبدانان است.

در استان ایلام از بین 139 نفر داوطلب، صلاحیت 61 نامزد نهایی از سوی شورای نگهبان تایید شد که در روزهای اخیر با انصراف تعدادی از این افراد در نهایت 27 نفر در حوزه شمالی و 18 نفر در حوزه جنوبی به رقابت پرداختند.

451 هزار نفر از مردم استان واجد شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند ماه سال جاری بودند که این از این تعداد 317 هزار نفر در حوزه شمالی و 134 هزار نفر نیز مربوط به حوزه جنوبی استان است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه همزمان با سراسر کشور در 554 شعبه ثابت و سیار شهری و روستایی در نقاط مختلف استان ایلام در هر دو حوزه انتخابیه ایلام و دهلران برگزار گردید.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 212

به "خبرنگاران مشارکت 61 درصدی ایلامیان در انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مشارکت 61 درصدی ایلامیان در انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید