خبرنگاران آتش بس جزئی در افغانستان آغاز شد

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، تهران- خبرنگاران- آتش بس جزئی یک هفته ای میان دولت کابل، طالبان و آمریکا که نقطه عطفی در تاریخ هجده ساله جنگ در افغانستان به شمار می آید، آغاز شد.

خبرنگاران آتش بس جزئی در افغانستان آغاز شد

به گزارش جمعه شب خبرگزاری فرانسه، در صورتی که هفته موسوم به کاهش خشونت بدون درگیری ادامه پیدا کند، گامی بلند برای آغاز عقب نشینی آمریکا از افغانستان خواهد بود.

طالبان و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه های جداگانه ای بیان نمودند که توافق کرده اند؛ پس از آتش بس جزئی یک هفته ای، 29 فوریه (دهم اسفند) در دوحه پایتخت قطر توافق صلح را امضا کنند.

پمپئو در بیانیه خود با اشاره به اینکه گفت وگوها میان طالبان و دولت افغانستان بزودی آغاز خواهد شد بیان نمود: در صورتی که اجرای این تفاهم نامه با موفقیت انجام شود، انتظار می رود که امضای توافق میان آمریکا و طالبان محقق شود.

منابعی در گروه طالبان و همچنین جاویدی فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان تأیید کردند که نیروهای امنیتی افغانستان، طالبان و آمریکا برای آغاز هفته کاهش خشونت به توافق رسیده اند.

اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان روز جمعه بیان نمود که آتش بس جزئی از نیمه شب آغاز می شود و گام های بعدی ما در فرایند صلح به نتایج هفته کاهش خشونت بستگی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: نیروهای امنیتی افغانستان در یک هفته کاهش خشونت در موضع دفاعی خواهند بود.

همچنین طالبان در بیانیه خود بیان نمود که طرف های درگیر در افغانستان، پیش از امضای توافق صلح وضع امنیتی مناسبی ایجاد خواهد کرد.

یکی از اعضای طالبان در ولایت قندهار که کانون اصلی فعالیت طالبان به شمار می آید، به خبرگزاری فرانسه گفت که دستوراتی برای پرهیز از درگیری دریافت کرده است.

اما حافظ سعید هدایت یکی از فرماندهان طالبان گفت که فقط دستوری برای پرهیز از حمله به بزرگراه ها و شهرهای بزرگ دریافت کرده است.

وی اضافه کرد: این بدان معناست که شاید خشونت ها در برخی مناطق ادامه پیدا کند.

هفته کاهش خشونت، نشانه حسن نیت طالبان و کنترل بر نیروهایش تلقی خواهد شد. اگر توافق صلحی میان آمریکا و طالبان امضا شود، پنتاگون نیمی از 12 هزار تا 13 هزار نیرویی را که در افغانستان دارد، از آن کشور خارج خواهد کرد.

سهیل شاهین از سخنگویان طالبان در توئیتی نوشت که توافقنامه صلح به خروج همه نیروهای خارجی منجر خواهد شد. اما یک مقام ارشد دولت آمریکا تأکید کرد که خروج از افغانستان بستگی به شرایط دارد.

این مقام آمریکایی به مجله دانلود و سرگرمی گفت که کاهش نیروهای پنتاگون بستگی زیادی به پایبندی طالبان به تعهداتش دارد.

گزارش ها حاکی است که آمریکا می خواهد نیروهایی را در چارچوب عملیات ضدتروریسم علیه گروه هایی مانند داعش در افغانستان حفظ کند.

یک منبع در گروه طالبان گفت: اگر 29 فوریه توافقی میان این گروه و آمریکا امضا شود، مذاکرات میان دولت کابل و طالبان نیز از دهم مارس (20 اسفند) آغاز خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 206

به "خبرنگاران آتش بس جزئی در افغانستان آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آتش بس جزئی در افغانستان آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید