تایید وجود دسته های ملخ مهاجم در قیروکارزین فارس

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران/فارس مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین ضمن تقدیر از اقدامات اجرا شده به منظور مبارزه و کنترل دستجات ملخ صحرایی در شهرستان های مُهر و لامرد، گفت: تیم های ارزیابی این مدیریت ورود دسته های ملخ صحرایی به ارتفاعات و مراتع این شهرستان را رصد و تائید کرده اند.

تایید وجود دسته های ملخ مهاجم در قیروکارزین فارس

مهدی همتی پنج شنبه 8 اسفند به خبرنگازان گفت: با بررسی های میدانی اجرا شده توسط چهار اکیپ کارشناسی در مناطق مستعد تخم ریزی برای ملخ و ردیابی آفت در مراتع و ارتفاعات همچنین کسب اطلاع از کشاورزان و باغداران منطقه ورود دسته ای از ملخ صحرایی به شهرستان مُحرز شد.

او اضافه نمود: با توجه به مناسب نبودن شرایط تخم ریزی به لحاظ رطوبتی در کانون های اصلی تولید مثل این آفت در سال گذشته، دسته های ملخ به صورت غیر متمرکز در ارتفاعات صعب العبور منطقه پراکنده شده است.

همتی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی خطر جدی از طرف جمعیت ملخ صحرایی محصولات زراعی و باغی شهرستان را تهدید نمی کند، اظهار کرد: اصلی ترین کانون های احتمالی مورد خطر مناطق رودخانه باز، دشتک سیاه، تنگویه سفلی و هنگام بوده که به دقت زیر نظر هستند.

این مقام مسئول با یاد آوری اینکه با بکار گیری توان و امکانات دولتی به تنهایی قادر به کنترل و مهار ملخ نیستیم، عنولن کرد: کشاورزان باید ردیابی و کنترل آفت را در مناطق محل سکونت خود به عهده بگیرند.

به گفته او، باغداران، کشاورزان، زنبوردار، عشایر و عموم مردم در صورت مشاهده ملخ صحرایی با سامانه 1504 اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس یا شماره های مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین 07154522842 تماس گرفته یا به نزدیک ترین مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با تاکید بر جلب مشارکت تمامی بهره برداران بخش کشاورزی در مبارزه با ملخ صحرایی گفت: آفت ملخ صحرایی تقریبا پس از 50 سال به فهرست آفات کشور و استان اضافه و در صدر قرار گرفته است و احتمال دارد این فرایند چند سال ادامه یابد از این رو علاوه بر برنامه های مقطعی کنترل آفت لازم است تا برای آینده نیز برنامه ریزی و فرهنگ سازی انجام شود.

همتی به آمادگی کامل برای مقابله با هجوم ملخ صحرایی نیز اشاره کرد و گفت: با تجربه پیروز از دوره قبل مبارزه در این شهرستان، چهارچوب کلی کار معین، کارشناسان ستادی و مدیران پهنه و امکانات شهرستانی در حال آماده باش هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 234

به "تایید وجود دسته های ملخ مهاجم در قیروکارزین فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایید وجود دسته های ملخ مهاجم در قیروکارزین فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید