اندیشکده، درس های تجربه چین از ویروس کرونا برای جهان

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، نشریه آمریکایی فارن افرز وابسته به اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی به آنالیز شرایط تقابل با ویروس کرونا در دنیا و درس های چین به عنوان خط مقدم مقابله با این ویروس مرگبار پرداخت.

اندیشکده، درس های تجربه چین از ویروس کرونا برای جهان

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

در این گزارش آمده است: چین همچنان 92 درصد از موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا موسوم به کووید-19 را از آن خود نموده است و همه موارد مرگ بجز 118 نفر از 3000 مرگی که تا روز دوشنبه در دنیا ثبت شده، در درون مرزهای این کشور بوده است. اما تحولات چند روز گذشته نشان داده کووید-19 مدت زمان نچندان طولانی به عنوان ماجرای اصلی این کشور باقی خواهد ماند.

برای نخستین بار، شمار کسانی که در هر روز در خارج از مرزهای چین به این ویروس مبتلا می شوند بیش از شمار موارد ابتلا در داخل چین است. کشورهایی مانند برزیل، افغانستان و بحرین و کشورهای حاشیه خلیج فارس شاهد شیوع این ویروس هستند. تقریباً هیچ یک از موارد ابتلا در این کشورها بطور مستقیم از چین نیامده اند.

اوایل این هفته آمریکا اولین مورد مرگ ناشی از کووید-19 را گفت و متاسفانه نخستین مورد شیوع در یک تاسیسات مربوط به کهنسالان بوده است.

این نشریه نوشت: همانگونه که ویروس کرونا به مرزهای فراتر از مبدأ خود گسترش یافته است، دولت ها باید به دنبال این باشند که کدام بخش از تجربه چین می تواند به کشورشان تعمیم پیدا کند. اولین سوال مقامات باید این باشد که آیا کووید-19 همان پیامدهای بهداشتی مشابه با مردم چین را بر مردم کشورشان خواهد گذاشت. در چین این ویروس سه درصد از قربانیان را از پای درآورده و موجب بیماری های جدی از جمله عفونت ریوی و کوتاه شدن تنفس در یک هفتم از بیماران مبتلا شده است.

درک عواملی که بر واکنش ایمنی فرد به کووید-19 اثر می گذار احتمالاً به اندازه یا بیش از درک خود ویروس اهمیت دارد. ضعف سلامت ریوی در چین به نسبت دیگر کشورها بیشتر است. نیمی از چینی ها سیگار می کشند. با وجود این که تأثیر سیگار بر کووید-19 شناسایی نشده است اما مطالعات پیشین نشان می دهند که مصرف دخانیات شدت آنفولانزا و سندروم خاورمیانه را که از خانواده ویروس کرونا هستند، تشدید می نماید. شاید مصرف بالای دخانیات دلیلی برای این امر باشد که چرا مرگ ناشی از کووید-19 در چین زیاد بوده است. افراد سیگاری بسیار بیشتر از خانم های چینی - که دو درصد از آنها سیگار می کشند - جان خود را بخاطر ویروس از دست می دهند.

این نشریه با اشاره به موارد دیگر از تجریه چین نوشت: چینی که به طور گسترده به زندگی شهری روی آورده بالاترین سطح آلودگی هوا را دارد. ازدحام جمعیت و آلودگی ممکن است نرخ افرادی که به ویروس کووید-19 مبتلا بشوند و همچنین شدت و پیامدهای آن را بالا می برد. اما باتوجه به این که زندگی ناسالم و عوامل محیطی ممکن است به بدترشدن و شیوع و شدت این ویروس در چین یاری کند، بعضی از تحلیل ها درباره این ویروس در میان چینی ها می تواند بسیار برای دیگران کاربردی باشد. مثلا این که این ویروس میان افراد کهنسال راحتر شیوع پیدا می نماید و انسان های بالای 65 سال را به شدت درگیر خود می نماید. نسبت افراد بالای 65 سال در چین از سال 2000 به این سو بیشتر شده است.

کشورهای دیگر همچنین باید به تجربه چین درباره میزان فشار این ویروس بر نظام سلامت کشور دقت نمایند. این ویروس کل نظام سلامت استان هوبی چین را که شامل شهر ووهان یعنی مرکز شیوع این بیماری می گردد، درگیر خود کرد. گزارش هایی هست که پزشکان مداوم سرکار هستند و هزاران پرستار داوطلب 24 ساعته مشغول یاری رسانی هستند بدون این که ماسک و لوازم کافی به آنها برسد. از آن سو، دیگر بیمارانی که با بیماری های دیگر دست و پنجه نرم می نمایند از بی توجهی کادر درمانی شکایت دارند.

این گزارش تصریح می کرد: از نظر تدابیر فوق العاده، بعضی کشورها ممکن است راهی را که چین برای کنترل این ویروس انجام داد، تقلید نمایند. چین جابجایی 760 میلیون نفر را محدود کرد. این کشور نظام قرنطینه سخت گیرانه اعمال کرد و حتی افرادی که تستشان مثبت نبود را به اماکان ورزشی و دیگر مراکز نگهداری فرستادند.

فارن افرز نوشت: دیگر درس هایی که دیگر کشورها از چین می توانند بیاموزند، سرعت، شفافیت و صحت و ارتباطات خطر مبنتی بر علم است. موثرترین اقدامات چین علیه این ویروس بدون این که مصادیق حقوق بشری را زیر سوال برده باشد، عبارت بودند از: توقف حمل و نقل عمومی، بستن اماکن تفریحی، محدود کردن تجمعت مردمی.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 248

به "اندیشکده، درس های تجربه چین از ویروس کرونا برای جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، درس های تجربه چین از ویروس کرونا برای جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید