ارسال گزارش نهایی سیلاب های اخیر به رئیس جمهور؛ پاسخ کارشناسان به 110 پرسش حسن روحانی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبرنگاران: محمود نیلی احمد آبادی در نشست خبری امروز که به منظور ارائه گزارش سیلاب (پاسخ به سوالات رئیس جمهور درباره سیلاب های سال 97 و 98) برگزار گردید، با تاکید بر اینکه پاسخ نهایی به 110 سوال رئیس جمهور امروز ارسال شد، گفت: اولین گزارش سیلاب که به نوعی روایت سیل بود چند ماه پیش برای رئیس جمهور ارسال شد و امروز نیز پاسخ های 110 سوال رئیس جمهور توسط هیات آنالیز سیلاب های اوایل سال تهیه و به رئیس جمهور ارسال شد. البته خود هیات آنالیز سیلاب های اخیر در عمل به دلیل تشکیل کارگروه آموزش و منابع انسانی 17 سوال دیگر به مجموع سوالات رئیس جمهور اضافه کردند و در مجموع 127 سوال پاسخ داده شد.

ارسال گزارش نهایی سیلاب های اخیر به رئیس جمهور؛ پاسخ کارشناسان به 110 پرسش حسن روحانی

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی به نقل از ایسنا وی در ادامه با تاکید بر اینکه 708 نفر از اعضای هیات علمی، پژوهشگران و دانشمندان در تهیه گزارش سیلاب های اخیر همکاری نموده اند، اظهار کرد: در مجموع 430 جلسه در بین کارگروه ها و هیات، 249 جلسه با سازمان های مختلف و 78 بازدید میدانی نیز به منظور تهیه گزارش سیلاب انجام گرفته است. حتی در سیل اخیر سیستان و بلوچستان نیز هیاتی را اعزام کردیم و یافته های این هیات در سیل اخیر مورد آنالیز نهاده شد تا ببینیم آیا این یافته ها می تواند اهمیت داشته باشد یا نه؟

رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها تاکید نمود: گزارش نهایی ارائه شده به رئیس جمهور 310 صفحه است. البته کل گزارش تفصیلی کارگروه های این هیات حدود 7600 صفحه است که در آینده نزدیک یک گزارش نهایی نیز از این گزارش منتشر خواهیم کرد که محتوای گزارش پاسخ به سوالات باشد، ولی تحلیل های اضافی نیز بر آن اضافه خواهد شد تا مطلب روان تری در اختیار امور قرار بگیرد.

دکتر نیلی اعلام کرد: در تهیه گزارش سیلاب های اخیر ما دو نشست بین المللی، یک نشست با سازمان WHO و یک نشست نیز با اسکاپ برگزار کردیم که نتایج خوبی از این دو نشست بین المللی حاصل شد.

رئیس دانشگاه تهران استفاده از تکنولوژی های نوین در تهیه گزارش نهایی سیلاب های اخیر را نیز یکی از مزیت های این گزارش مطرح کرد و گفت: ما یک سیستم یکپارچه برای مستندسازی اطلاعات هیات تشکیل دادیم که بیش از 5000 رکورد در آن ثبت شد و گزارشات تمام دستگاه ها در این سیستم مدیریت دانش بارگذاری شد و حتی با دستگاه های مختلف مکاتبه کردیم که آیا اجازه می دهند اطلاعات آنها در اختیار عموم قرار بگیرد که اغلب با انتشار آن موافقت شد.

وی ادامه داد: هیات آنالیز سیلاب های اخیر با دقت، وسواس و تشکیل شبکه ای دقیق موضوع سوالات و بحث های مربوط به سیل را آنالیز کرد و این گزارش امروز به رئیس جمهور ارسال شد که مبتنی بر یافته های دقیق است و مبنای بسیاری از اطلاعات مواردی است که از دستگاه ها دریافت کردیم و به جز کار کارگروه اجتماعی و فرهنگی که پیمایشی در سطح ملی انجام داد، در اطلاعات دریافتی هیات از دستگاه ها تفاوت هایی وجود داشت که ما سعی کردیم این اطلاعات را راستی آزمایی کنیم و در نهایت آماری را انتخاب کردیم که از صندلی سازمانی بیشتر قابل قبول بود.

رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها توضیح داد: ما برای اینکه مطمئن شویم گزارش این هیات کمترین کاستی ها را دارد، قبل از ارسال به رئیس جمهور به همه دستگاه ها و نهادهای علمی این گزارش را ارسال و نظریات آنها را دریافت کردیم که البته بعضی از موارد نیز ارسال شد و لذا گزارش ارسالی با اطمینان بیشتر نوشته شده است و گزارش امروز خلاصه مدیریتی یا خلاصه یافته های هر یک از کارگروه های مستقل هیات است که سعی شده به همه سوالات رئیس جمهور پاسخ داده گردد و در ادامه نیز هیات این موضوع را که چگونه می تواند اجرایی شدن یافته ها را دنبال کند، مد نظر قرار داده است.

دکتر نیلی اعلام کرد: ما در تهیه گزارش نهایی سیلاب ها کاستی ها و نقص هایی را از سوی دستگاه ها دریافت کردیم که البته قصد عنوان آن را ندارم، اما در مورد انتشار عمومی این گزارش منتظر نظر رئیس جمهور هستیم که این گزارش از سوی ریاست جمهوری منتشر گردد یا دانشگاه تهران. ضمن اینکه در این گزارش هدف ما مچ گیری و بزرگنمایی ضعف ها و کوچک کردن قوت ها به هیچ عنوان نیست؛ بلکه هدف افزایش تاب آوری کشور در موضوعی نظیر سیل ملاک نهاده شده است.

رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها همچنین به مهمترین یافته های هیات آنالیز سیلاب های اخیر اشاره نمود و گفت: یکی از مهمترین این یافته ها تغییر اقلیم است که ما آن را جدی نگرفتیم و در برنامه ریزی های ما این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است. در حالی که دنیا امروزه با پدیده تغییر اقلیم روبرو است که می تواند به خشکسالی و یا حتی شدت بارش ها منجر گردد. بنابراین لازم است که در سیاست گذاری های ما بحث تغییر اقلیم مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس دانشگاه تهران اعلام کرد: ارتقای صندلی و توجه به اقتدار مدیریت بحران کشور در سطوح مختلف به ویژه در موضوعات بحران از جمله در سه دوره قبل، حین و بعد از وقوع بحران باید به عنوان یکی از موضوعات مهم مورد توجه مسئولان قرار بگیرد. آنچه که در حال حاضر وجود دارد، این است که در زمان وقوع بحران و کمی بعد از آن همه نسبت به موضوع رخ داده حساس می شوند؛ اما کم کم این موضوع به فراموشی سپرده می گردد. در حالی که بحران محصول عملکرد ما قبل از وقوع است و حاصل سال ها کار نادرست ما منجر به وقوع بحران می گردد.

وی ادامه داد: در حادثه سیلاب اخیر شاید نظر هیات آنالیز سیلاب ها این بود که اگر منابع طبیعی و محیط زیست مهم شمرده می شد، بسیاری از مسائل ناشی از سیلاب ها به حداقل می رسید. این در حالی است که تخریب محیط زیست اثر تخریبی سیلاب را نیز افزایش داد.

رئیس دانشگاه تهران بر لزوم شفاف سازی و بهنگام سازی قوانین و مقررات و همچنین دستورالعمل ها در کشور نیز تاکید نمود و گفت: ما در بعضی از موارد و موضوعات قوانینی داریم که به درستی اجرا نمی گردد و در بعضی موارد نیز با کمبود قوانین روبرو هستیم. بنابراین باید شفاف سازی اساسی در این زمینه صورت بگیرد. ضمن اینکه ترمیم سرمایه اجتماعی، تقویت همبستگی ملی، ایجاد اعتماد عمومی، ارتقای سطح آگاهی عمومی و بهره گیری از ظرفیت مردم در بحث سیلاب ها و کاهش آسیب های آن بسیار مهم است.

رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها همچنین با تاکید بر اینکه چهار میلیارد تومان از بودجه پنج میلیارد تومانی سیلاب ها دریافت شده است، گفت: امیدواریم بودجه به جامانده نیز تخصیص بیابد تا بتوانیم هزینه های آنالیز این گزارش را پرداخت کنیم.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه تاثیر باروری ابرها در آنالیز هیات سیلاب های اخیر رد شد، گفت: هیات آنالیز سیلاب های اخیر بر این باور که باروری ابرها در وقوع سیلاب های اوایل سال 98 تاثیرگذار بوده، به نتیجه خاصی نرسیده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 135

به "ارسال گزارش نهایی سیلاب های اخیر به رئیس جمهور؛ پاسخ کارشناسان به 110 پرسش حسن روحانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال گزارش نهایی سیلاب های اخیر به رئیس جمهور؛ پاسخ کارشناسان به 110 پرسش حسن روحانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید