آیا تمام بهبودیافتگان کرونا افسرده می شوند؟

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، تبیان/برخی بیماران کرونایی بعد از جنگیدن و جان سالم به در بردن از این بیماری ممکن است با پیامدها و عوارض ناشی از کرونا مثل افسردگی، اضطراب و زوال عقل روبرو شوند اما علت چیست و چگونه می توان با مسائل روانی پس از بهبودی ابتلا به کرونا مقابله کرد؟

آیا تمام بهبودیافتگان کرونا افسرده می شوند؟

به گزارش مجله لنست، بر اساس یک مطالعه جدید تقریباً 20% افرادی که مبتلا به ویروس کرونا هستند طی 3 ماه بعد از بهبودی احتمال ابتلا به اختلال روان پزشکی قابل توجهی داشته و دچار مسائل روانی مانند افسردگی، اضطراب یا حتی زال عقل می شوند.

همچنین یک نظرسنجی معتبر از اکوادور نشان داده است که افرادی که مبتلا به ویروس کرونا هستند معمولاً دچار اضطراب، بی خوابی، افسردگی و اختلال ترس پس از سانحه می شوند.

اگرچه محققان هنوز در تلاش اند تا بفهمند ویروس کرونا دقیقاً چگونه بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد اما این تحقیقات جدید به ایجاد ارتباط ویروس کرونا با مغر و اختلالات روان شناختی کمک می کند. در ادامه به مهم ترین سؤالات دراین باره پاسخ می دهیم.

آیا ابتلا به ویروس کرونا باعث ایجاد مسائل روانی در افراد می شود؟

بله. محققان دانشگاه آکسفورد با استفاده از داده های 69 میلیون نفر در آمریکا، افراد مبتلا به ویروس کرونا را با کسانی که دچار ابتلا به بیماری های دیگر ازجمله آنفولانزا یا عفونت تنفسی بودند، مقایسه کردند.

پاول هریسون، استاد روان پزشکی در آکسفورد توضیح می دهد: زمانی که افراد مبتلا به بیماری (غیر از کرونا) می شوند احتمال اینکه دچار مسائل روحی شوند، زیاد است اما بیماری کرونا خطر اختلالات روان شناختی را چند برابر بیشتر از ابتلا به سایر بیماری ها می کند.

از 62000 نفری که با تست مثبت ویروس کرونا موردمطالعه قرار دریافتد، از هر 5 نفر یک نفر دچار مسائل روحی-روانی ازجمله افسردگی، اضطراب یا بی خوابی شده بودند.

دلیل اختلالات روحی-روانی در بهبودیافتگان ویروس کرونا چیست؟

بستری شدن در بیمارستان بیماران مبتلا به ویروس کرونا را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد اما تحقیقات نشان داد که حتی افراد مبتلا به ویروس کرونا از نوع خفیف هم سه ماه پس از بهبودی ممکن است دچار مسائل بهداشت روانی شوند. محققان دلایل متعددی را برای ایجاد اختلالات روانی در بهبودیافتگان ویروس کرونا عنوان می کنند. به گفته محققان ترس از بستری شدن در بیمارستان و ابتلا به بیماری کرونا یکی از عوامل اصلی اختلال روانی در این افراد است.

همچنین دانشمندان می گویند ویروس کرونا فقط یک بیماری تنفسی نیست بلکه این بیماری می تواند بسکمک از اندام های مهم بدن ازجمله مغر را درگیر کند.

گزارش های متعدد نشان می دهد که بیماران مبتلا به کووید 19 اغلب دچار عوارض عصبی مانند سرگیجه، هذیان و سایر اختلالت روان شناختی می شوند. درحالی که دانشمندان هنوز در حال تلاش برای درک چگونگی تعامل ویروس کرونا با سیستم عصبی مرکزی هستند اما آن ها گمان می کنند ویروس کرونا می تواند به گردش خون مغز آسیب رسانده و منجر به تورم در بافت مغز شود.

لموندا، استاد روانشناسی کاربردی در دانشگاه نیویورک می گوید: اگر ویروس به طور مستقیم بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارد، این می تواند منجر به بیماری عصبی و روانی قابل توجهی ازجمله افسردگی شود.

پاول هریسون معتقد است اختلال روان شناختی در بهبودیافتگان ویروس کرونا می تواند دلایل غیر بیولوژیکی زیادی داشته باشد؛ عواملی مثل تحت تأثیر قرار دریافت زندگی، از دست دادن شغل، مشکل در پرداخت اجاره بها، نگرانی از بهبودی و... می تواند باعث شود تا این افراد پس از بهبودی دچار مسائل روحی -روانی شوند.

از طرف دیگر، دکتر ساپنا کودچادکار، دکترای پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور می گوید: اختلالات روان شناختی پس از بهبودی، در بیمارانی که در ای سی یو بستری می شوند، بیشتر صادق است. این بیماران ممکن است سندرم پس از مراقبت ویژه را تجربه کنند که می تواند همراه با اختلالات جسمی، شناختی و بهداشت روانی باشد. همچنین مراقبت ویژه می تواند کیفیت زندگی را در کوتاه مدت و بلندمدت بسیار تحت تأثیر قرار دهد.

چه کسانی بیشتر در معرض آسیب های روانی ناشی از کرونا قرار می گیرند؟

مطالعات و بررسی هایی که تا به امروز در مورد همه گیری کرونا انجام شده نشان می دهد که جوانان بیش از افراد مسن در معرض آسیب های روانی ناشی از کرونا قرار دارند، شاید به این دلیل که نیاز آن ها به تعاملات اجتماعی بیشتر است اما تأثیرات روان شناختی شامل افسردگی، عصبانیت، اضطراب و استرس پس از بهبودی کرونا در افراد مسن بیش از جوانان است زیرا برخی از افراد مسن ممکن است قبل از ابتلا به این بیماری احساس تنهایی کنند که این مسئله با ابتلا به بیماری تشدید شده و تا مدت ها بعد از بهبودی همچنان ادامه خواهد داشت. همچنین داده ها حاکی از آن است که زنان جوان نسبت به مردان جوان آسیب پذیرتر هستند و افراد دارای فرزند خردسال یا اختلالات روان پزشکی، در معرض خطر بالای مسائل روحی و روانی قرار دارند.

بهبودیافتگان کرونا چگونه می توانند با آسیب های روانی مقابله کنند؟

شایع ترین اختلال روان شناختی در بهبودیافتگان کرونا، افسردگی است. افسردگی وضعیتی است که بر ذهن و بدن، نحوه خواب، غذا خوردن و حتی نوع نگاه به زندگی تأثیر می گذارد. افسردگی در شکل های گوناگون از خفیف تا شدید بروز می کند که اغلب بهبودیافتگان کرونا دچار افسردگی از نوع خفیف می شوند.

علائم افسردگی خفیف

ناامیدی

تغییر اشتها

تغییر وزن

عدم انگیزه

خستگی که با خوابیدن و استراحت جبران نمی شود

بی خوابی یا پرخوابی

بی قراری

کندی حرکتی (در این حالت، کارهای معمولی مانند مسواک زدن یا غذا خوردن ممکن است به صورتی غیرعادی کند انجام شوند)

احساس گناه و پوچی

گریه بی دلیل و غیرقابل کنترل

روش درمان

طیف وسیعی از فعالیت های مختلف زیر می تواند به افراد مبتلا به افسردگی خفیف پس از بهبودی کرونا کمک کند:

-زمان صرف شده با اخبار و رسانه های اجتماعی را به حداقل برسانید.

- سعی کنید در طول روز حداقل 15 دقیقه تحرک بدنی داشته و یوگا، مدیتیشن و پیاده روی انجام دهید.

-رژیم غذایی سالم غنی از میوه و سبزیجات داشته باشید.

-از فعالیت هایی مانند کتاب خواندن و گوش دادن به موسیقی غافل نشوید.

- از طریق فضای مجازی و تماس تصویری خلأ دوری از دیگران را پُرکرده و با اقوام و دوستان ارتباط برقرار کنید.

این روش ها ممکن است تا مدت ها شرایط کسی را تغییر ندهد اما می تواند به این افراد کمک کند تا دریابند که هنوز با سبک زندگی قبلی خود ارتباط داشته و در جهت بهتر شدن احساس، گام بردارند.

سایر روش های درمانی افسردگی خفیف در بیماران بهبودیافته از کرونا شامل داروهای جایگزین مانند مکمل های خار مریم و ملاتونین است. البته باید دقت کرد که این مکمل ها می توانند در برخی از داروها تداخل ایجاد کنند؛ به همین خاطر قبل از مصرف هرگونه مکمل افسردگی، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

نکته بسیار مهمی که بهبودیافتگان به کرونا باید به آن توجه داشته باشند این است که افسردگی آن ها ممکن است نیاز به درمان پزشکی نداشته باشد اما لزوماً به خودی خود از بین نمی رود. روش های ذکرشده می تواند کمک کننده به درمان سریع تر مسائل روحی-روانی بوده و تنهایی ممکن است باعث شود تا افسردگی خفیف به شکل شدیدتری پیشرفت کند.

منبع: همگردی
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 996

به "آیا تمام بهبودیافتگان کرونا افسرده می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تمام بهبودیافتگان کرونا افسرده می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید