آخرین اخبار اخذ مالیات از خانه های خالی، اتمام بارگذاری اطلاعات در سامانه املاک تا چند روز آینده

به گزارش مجله دانلود و سرگرمی، خبر ها از سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که کار بارگذاری اطلاعات در سامانه املاک تا چند روز آینده به اتمام می رسد و بر اساس آن شناسایی املاک خالی از سکنه انجام می گردد.

آخرین اخبار اخذ مالیات از خانه های خالی، اتمام بارگذاری اطلاعات در سامانه املاک تا چند روز آینده

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، سالهاست عنوان می گردد 2.5 میلیون مسکن در کشور خالی از سکنه است که با اجرای اخذ مالیات در روز های نخست اگر تنها 30 درصد این تعداد واحد مسکونی نیز وارد بازار گردد می توان بر موفقیت طرح مزبور و متعادل کردن بازار مسکن افتخار کرد.

خبر ها از سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که کار بارگذاری اطلاعات بر سامانه املاک تا چند روز آینده به اتمام می رسد و بر اساس آن شناسایی املاک خالی از سکنه انجام می گردد.

بر اساس این طرح قرار است بعد از شناسایی املاک خالی که توسط سامانه املاک انجام خواهد شد، ملک به موجب قانون اخذ مالیات های مستقیم وارد فرایند رسیدگی مالیاتی می گردد و بر اساس آن برگه مطالبه مالیات بر واحد های مسکونی خالی به مالکان داده می گردد. پس اگر فردی از پرداخت مالیات خودداری کرد، فرایند های مطالبه و وصول مالیات در چهارچوب قانون مالیات های مستقیم در خصوص این فرد اجرا می گردد.

مالیات بر اجاره سال هاست که فعال است و در شهر های عظیم مثل تهران و اصفهان بنا های مسکونی تا 150 متر مشمول مالیات اجاره نمی گردد و معاف از مالیات بر اجاره هستند. اما این معافیت برای مالیات بر خانه های خالی وجود ندارد، یعنی هم خانه های عظیم تر از 150 متر و هم خانه های کوچک تر از 150 متر، در صورتی که به عنوان خانه خالی شناسایی شوند، مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند.

*اخذ 50 درصد ارزش اجاری ملک به عنوان مالیات از سال دوم

اگر هر واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه و بلا استفاده بماند، به عنوان خانه خالی، مشمول مالیات موضوع ماده 54 مکرر قانون می گردد. بدین شکل که سال اول مشمول مالیات نیست، اما در سال دوم به میزان 50 درصد ارزش اجاری ملک مشمول مالیات می گردد.

علیزاده معاون سازمان امور مالیاتی درباره ارزش اجاری ملک که مبنای معین مالیات خانه خالی است، بیان کرد: اجاره ملک اگر ماهی 5 میلیون تومان باشد، این 5 میلیون در طی 12 ماه سال به 60 میلیون تومان می رسد و مالیات بر اساس این مبلغ اعمال می گردد. سال اول معاف از مالیات است؛ در سال دوم 50 درصد ارزش اجاری ملک به عنوان مالیات اخذ می گردد، در سال سوم 100 درصد آن به عنوان مالیات اخذ می گردد و در سال چهارم و بعد از آن یک و نیم برابر رقم ارزش اجاری ملک به عنوان مالیات دریافت می گردد.

وی تاکید نمود: طبق قانون افرادی که از سال 95 خانه شان خالی بوده است، مشمول مالیات با نرخ 1.5 برابر ارزش اجاری هستند.

بهمن ماه سال گذشته سامانه ملی املاک و اسکان در کشور رونمایی شد و این سامانه هم اکنون برای سازمان امور مالیاتی قابل استفاده است. حال اگر بارگذاری اطلاعات دستگاه ها و سازمان ها در این سامانه عملیاتی گردد می توان به مالیات گیری از خانه های خالی از سکنه در تابستان سال جاری امیدوار شد؛ و می توان خوشبین بود که در همین تابستان برگه های مالیاتی برای کسانی که خانه های خالی دارند، صادر گردد.

کارشناسان مسکن درباره تاثیر اجرای این طرح بر بازار مسکن می گویند: طرح اخذ مالیات از خانه های خالی در اصل طرح بدی نیست؛ البته در صورتی که دولت بتواند این واحد ها را شناسایی و از صاحبان خانه های خالی مالیات دریافت کند.

فردین یزدانی کارشناس مسکن در این خصوص معتقد است: شاید طرح مالیات از خانه های خالی تاثیری بر کاهش قیمت مسکن نداشته باشد، اما مزایای دیگری دارد که می توان از آن ها استفاده کرد.

وی گفت: در سال 95 و بر اساس آمار های نفوس و مسکن حدود دو میلیون و 500 هزار خانه خالی در کشور وجود داشت که به نظر می رسد این تعداد واحد خالی هنوز هم وجود دارد و تغییری در این آمار ایجاد نشده است.

یزدانی در ادامه گفت: طرح مالیات از خانه های خالی شاید در بلندمدت یا میان مدت بازار مسکن را متعادل کند، اما در کوتاه مدت تاثیری بر کاهش قیمت ندارد و نمی توان انتظار کاهش قیمت را با اجرای این طرح داشت. اما زمانی که تخصیص سرمایه برای ساخت واحد های ارزان قیمت در دستور کار باشد، قیمت مسکن در شهر های عظیمی مانند تهران کاهش می یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dnl4all.ir شناسه مطلب: 492

به "آخرین اخبار اخذ مالیات از خانه های خالی، اتمام بارگذاری اطلاعات در سامانه املاک تا چند روز آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین اخبار اخذ مالیات از خانه های خالی، اتمام بارگذاری اطلاعات در سامانه املاک تا چند روز آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید